Riečna koalícia
Základná informácia o riečnej koalícii
Staňte sa aj vy súčasťou Riečnej koalície. Urobte prvý krok pre zlepšenie prostredia, v ktorom žijete.
AKO? Zapojte sa do niektorého z ponúkaných konkrétnych programov.
Kompostovací program
Znížite podiel svojho domového odpadu.
V obciach Ždaňa a Kokšov - Bakša už fungujú projekty obecného kompostovania. Zapojte sa do tohoto programu buď tak, že budete triediť bio-odpad a vynášať ho na obecné kompostovisko (pokiaľ bývate v jednej z uvedených obcí) alebo si vybudujte svoje vlastné kompostovisko. Pomôcť môžete aj šírením myšlienky kompostovania medzi ľuďmi.
Kontakt: Štefan Szabó [email protected], 055 / 644 51 24, Ján Kokarda, OcÚ Ždaňa (tel: 055 698 00 21), Monika Antoňáková, OcÚ Kokšov-Bakša (tel: 055 699 98 92).
Revitalizácia krajiny
Pomôcť narušenej krajine môžeme mnohými spôsobmi. Revitalizácia (oživenie) označuje opatrenia, ktoré zlepšujú stav prostredia, zvyšujú ekologickú stabilitu krajiny, zvyšujú jej biologickú rozmanitosť. Revitalizačné práce môžeme uskutočňovať na potoku, na rieke, na suchých jarkoch, v poľnohospodárskej aj lesnatej krajine. V súčasnosti pracujeme na sprietočnení ramien Hornádu pri Gyňove, v katastroch Skároša a Trsteného pri Hornáde pripravujeme opatrenia na zníženie erózie, zadržanie vody v krajine, zníženie nepriaznivého vplyvu lokálnych povodní, na zalesnenie niektorých nevyužívaných pozemkov. Pomôcť môžete podporou takýchto opatrení na svojom pozemku, zapojením sa do terénnych prác.
Kontakt: Samuel Pačenovský, [email protected], 055/644 5214, Jozef Ruščák, OcÚ Skároš (tel:055/6980078), Ladislav Nyulaszi (tel.: 055/ 6980167).
Adoptujte si rieku, potok
Adoptovať si časť rieky, alebo niektorý z jej prítokov.....znamená starať sa o ňu rôznymi spôsobmi. Čistenie, zazeleňovanie brehov, mapovanie toku a jeho znečistenia, bariér pre tiahnutie rýb, mapovanie brehových ekosystémov, stavovcov a bezstavovcov - bioindikátorov kvality vody, prieskum toku, čistenie toku. Znamená to však aj spoločná oslava rozmanitosti života na adoptovanom úseku na základe motta: zdieľaná radosť - dvojnásobná radosť. Adoptovať si rieku môže trieda z jednej školy, jedna rodina, firma, miestna samospráva, poľnohospodárske družstvo, mimovládna organizácia, redakcia novín. Kritériom je ochota starať sa o svoj vybraný úsek rieky alebo jej prítok.
Kontakt: Silvia Szabóová, [email protected], 055 /644 5124, 644 5114
Monitoring vody
Projekt "Staráme sa o svoju rieku" prebieha od roku 1996. V obciach Mikroregiónu Hornád sa do tejto aktivity zapájajú monitorovacie skupiny pri 4 základných školách: v Čani, Ždani, Kokšov-Bakši a Seni. Monitorovacie skupiny zložené zo žiakov vo veku 12-18 rokov a pod vedením pedagógov monitorujú kvalitu povrchových vôd v povodí Hornádu na vymedzených odberových miestach.
Kontakt: o.z.SOSNA: Samuel Pačenovský, [email protected], 055/644 51 24, ZŠ Čaňa: Agnesa Verébová, (tel. 055 6999128), ZŠ Ždaňa: p. Andreková, Milan Bagoni (tel. 055 698 0001), ZŠ Kokšov-Bakša: Jolana Vargová (tel. 055 699 9802), ZŠ Seňa: Margita Masicová (tel. 055 6962121).
Informácie o znečistení.
Poskytnite nám aktuálne informácie o znečistení a havarijných situáciách v životnom prostredí Vášho okolia, ktoré spracujeme do formy podnetov dotknutým orgánom. Len Vaším zapojením je možné dosiahnuť zlepšenie! Podnety budú podkladom pre uplatnenie konkrétnych, aj dlhodobých nápravných opatrení, uložených znečisťovateľom životného prostredia orgánmi štátnej správy. Postoj znečisťovateľov k navrhovaným opatreniam budeme medializovať. Realizácia nápravných opatrení bude v rámci Riečnej koalície pravidelne kontrolovaná a vyhodnocovaná. Budete informovaní o dosiahnutých konkrétnych výsledkoch prostredníctvom regionálnych novín, miestnym rozhlasom a prípadne aj letákmi.
Kontakt: JUDr. Jozef Šuchta, [email protected], 055/6445124
Na záver: podporiť nás môžete aj tým, že sa stanete členom o.z. SOSNA. Vaša podpora nám pomôže pomáhať tam, kde vy nemôžete.