knižničné Výstavy v rokoch 1999 a 2000
Mgr. Daniela Slezáková - Štátna vedecká knižnica v Košiciach
Knižnice patria k inštitúciám s kultúrnym a spoločenským poslaním a sú súčasťou vzdelávacieho systému. Umožňujú našim občanom realizovať právo na informácie, na vzdelávanie a na prístup ku kultúrnemu dedičstvu. V súčasnosti sa aj v Štátnej vedeckej knižnici (donedávna Krajskej štátnej knižnici) dostáva do popredia najmä jej vzdelávacia úloha, keďže vo veľkom rozsahu pomáha pri celoživotnom vzdelávaní občanov. Našou snahou je spestriť doterajší stereotyp štúdia v knižnici o zaujímavé, príťažlivé a spoločenské formy.
Obrovské knižničné fondy našej knižnice, odborná literatúra, spoločenskovedná literatúra, literatúra faktu, memoáre, cestopisy, publicistika - to všetko prináša bohaté podnety na výstavnú činnosť, ale aj na sprievodné podujatia, prednášky, besedy, stretnutia.
Úvodnú výstavu v roku 1999 v priestoroch vtedy Krajskej štátnej knižnice v Košiciach inicioval Goetheho inštitút v Mníchove, ktorý aj prostredníctvom našej košickej Nemeckej študovne GI prezentuje nemeckú kultúru. Výstava pod názvom Nenechajte sa zviesť! bola venovaná významnej osobnosti nemeckej literatúry a divadla Bertoldovi Brechtovi.
V rámci Dní knižníc Košického kraja, ktoré sa konali v marci 1999 v knižniciach regiónu, pripravila Krajská štátna knižnica v Košiciach výstavu Ľudovít Vladimír Rizner - slovenský bibliograf, historik, literát, pedagóg, ľudovýchovný pracovník, folklorista a etnograf. Príležitosť uviesť túto výstavu v priestoroch vedeckej knižnice bola viac než náležitá - 150. výročie narodenie autora obdivuhodného šesťzväzkového diela Bibliografia písomníctva slovenského na spôsob slovníka od najstarších čias do konca 19. storočia, ktorou nepriamo vytvoril základňu pre rodiacu sa slovenskú vedu, a organizátora 14 verejných knižníc.
Azda s najväčším ohlasom čitateľov a návštevníkov knižnice sa stretla májová výstava venovaná 80. výročiu tragickej smrti významnej osobnosti našich dejín, generála Milana Rastislava Štefánika. Jeho životné krédo Veriť - milovať - pracovať... uvádzalo výstavu, ktorá slovom a obrazom približovala jednotlivé etapy života, nevšedné schopnosti a výsledky práce M.R. Štefánika. Výstava bola sprístupnená vo Vojenskej leteckej akadémii v Košiciach, ktorá nesie jeho meno, o týždeň v priestoroch vedeckej knižnice a počas dvoch letných mesiacov aj v priestoroch Slovenského technického múzea v Košiciach.
Pamiatke velikána krásy slova, geniálneho nemeckého spisovateľa, autora nesmrteľného Fausta a vynikajúceho vedca Johanna Wolfganga Goetheho pri 250. výročí jeho narodenia bola venovaná výstava, ktorá bola otvorená v priestoroch knižnice 25. augusta 1999. Deväť panelov dopĺňal výber literatúry - biografie, ukážky Goetheho diela v origináli i v slovenskom a českom preklade, ukážky z historického fondu knižnice.
Zaujímavá výstava doputovala z Mníchova cez Banskú Bystricu do košickej vedeckej knižnice koncom septembra 1999. Predstavovala plodnú tvorbu nemeckého autora Ericha Kästnera, známeho hlavne ako tvorcu kníh pre najmladšiu generáciu. Putovnú výstavu zorganizovala Medzinárodná knižnica pre mládež v Mníchove pri príležitosti 100. výročia narodenia autora. Vystavené boli i knihy pre dospelých, plagáty a životopisné údaje aj v slovenskom preklade.
V novembri 1999 sme pri príležitosti 80. výročia založenia Miestneho odboru Matice slovenskej v Košiciach otvorili v priestoroch Slovenského technického múzea rozšírenú a doplnenú výstavu 80 rokov MOMS v Košiciach.
Pri príležitosti konania 2. slovenského knihovníckeho kongresu v dňoch 22.-24. novembra 1999 v priestoroch Magistrátu mesta Košice sme účastníkom predstavili knižnice Košického kraja výstavou Knižnice pre 21. tisícročie.
Čaro dávnych čias navodila koncom roka vo vestibule knižnice výstava Veselé Vianoce a šťastný nový rok na dobových pohľadniciach z rokov 1903-1950 zo zbierok riaditeľa ŠVK JUDr. Jána Gašpara. Výstava bola súčasťou vianočnej atmosféry v meste. Sprievodné texty vysvetľovali vianočné aj novoročné zvyklosti, obrady a obyčaje, ich pôvod a históriu.
Prvou výstavou v roku 2000, ktorou pracovníci knižnice v marci zároveň otvorili Týždeň slovenských knižníc v Košickom kraji, bola výstava pod názvom Vynález kníhtlače - nová epocha komunikácie. K výstave s touto tematikou nás inšpirovalo významné 600. výročie narodenia Johannesa Gutenberga.
V júni 2000 sme vo vedeckej knižnici inštalovali výstavu Košice a okolie na dobových pohľadniciach, a to nadväzne na krátkodobú výstavu v rámci miestnej filatelisticko-filokartistickej výstavy Košice 2000. Autor výstavy JUDr. Ján Gašpar sa snažil o pohľad na históriu pohľadníc prostredníctvom dobových pohľadníc z Košíc a blízkeho okolia.
Na november a december 2000 pripravila ŠVK zo svojich knižničných fondov výstavu Ľudová kultúra na východnom Slovensku. Sústreďuje sa na hmotnú ľudovú kultúru, konkrétne na ľudovú architektúru, odev a ľudovú výrobu, teda zhotovovanie úžitkových a dekoratívnych predmetov. V ich výrobe prevažuje domáca ručná práca a prírodné materiály. Na dvanástich paneloch zachytáva tú časť hmotnej kultúry ľudu, ktorá je typická pre jednotlivé oblasti bývalých historických území - pre Abov, časť Gemera, pre Spiš, Šariš a Zemplín.
Výstavná činnosť je jednou z aktivít Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, ktorou chceme prispievať k celoživotnému vzdelávaniu občanov. Základom tejto činnosti sú vlastné tematické výstavy kníh a dokumentov, spracované z knižných a časopiseckých fondov ŠVK v Košiciach, prípadne získaných prostredníctvom MVS. Nevyhýbame sa spolupráci s inými inštitúciami, či už poskytovaním našich výstavných listov na inštaláciu (regionálnym knižniciam, vysokým školám, Slovenskému technickému múzeu a pod.) alebo umiestnením zaujímavých výstav z iných inštitúcií (ako napr. Dom zahraničných Slovákov v Bratislave, Goetheho inštitút v Mníchove a pod.).
Naspäť