zo slovenských knižníc
štátna vedecká knižnica v prešove
Mgr. Anna Hudáková - Milena RybarČáková
Štátna vedecká knižnica (ďalej ŠVK) v Prešove je súčasťou národného knižničného systému Slovenska a patrí k univerzálnym vedeckým knižniciam. Svojimi zbierkami, rozsahom fondov a úrovňou činností je najväčšou knižnicou v Prešovskom kraji. Je kultúrna, vedecko-informačná inštitúcia so špecializáciou na pedagogiku, psychológiu, literárnu vedu, výtvarné umenie, rusínsko-ukrajinskú literatúru a regionálnu literatúru.
Hlavným poslaním a predmetom činnosti knižnice je budovanie knižničných fondov odbornej literatúry a špeciálnych dokumentov zo všetkých vedných odborov a podľa špecializácie knižnice. Buduje a uchováva regionálny knižničný fond. Knižnica má povinný výtlačok od roku 1992. Je strediskom medziknižničnej a medzinárodnej medziknižničnej výpožičnej služby v regióne. Zabezpečuje knižnično-informačné služby, dokumentačnú, edičnú, vedecko-výskumnú, bibliografickú a metodickú činnosť.
Štátna vedecká knižnica počas svojho takmer 50 - ročného vývinu nadobudla fondy v rozsahu 442 078 knižničných jednotiek. Automatizovaná databáza používateľov obsahuje (k 31.10.2000) vyše 13 000 používateľov, z toho 7 677 aktívnych. V knižnici bolo v roku 1999 evidovaných 256 945 výpožičiek a 148 025 návštevníkov.
Knižnica plní významné celoslovenské úlohy:
- Koordinuje bibliografiu slavistiky na Slovensku.
Dokumenty ruskej, poľskej, ukrajinskej, bieloruskej literatúry vytvárajú
v ŠVK komplex študijných a iných materiálov celoslovenského významu.
- Uchováva a spracováva rusínsko-ukrajinskú literatúru, zúčastňuje sa na
tvorbe SNB - Články.
(Prešov je kultúrne centrum Rusínov a Ukrajincov, ktorí tvoria 3,4 %
z obyvateľov mesta). ŠVK je centrom odbornej rusínsko-ukrajinskej
literatúry ako jediná knižnica na Slovensku.
- Zabezpečuje program retrospektívnej bibliografie na Slovensku.
Knižnica sa podieľa na spracovaní Generálneho katalógu tlačí 16. storo-
čia na Slovensku, ktorého garantom je Slovenská národná knižnica. ŠVK
spracováva historické fondy 16. storočia na území mesta Prešova, ktoré
budú vydané ako 12. zväzok generálneho katalógu.
- Spracováva tlače 18. a 19. storočia z historických fondov ŠVK a Kolegiálnej knižnice
ŠVK plní aj dôležité regionálne úlohy:
robí výskum knihovníctva a bibliografie
koordinuje a metodicky činnosť knižníc Prešovského kraja
buduje článkovú databázu regionálnej literatúry Prešovského kraja a databázy regionálnej bibliografie.
Knižnica buduje databázy rusínsko-ukrajinskej, slavistickej a pedagogickej literatúry. V odbornej činnosti a pri zabezpečovaní knižnično-informačných služieb využíva moderné informačné technológie. Na základe dohody s Biskupským úradom Evanjelickej cirkvi a.v. v Prešove sprístupňuje historické fondy Kolegiálnej knižnice širokej verejnosti a poskytuje odbornú konzultačno-poradenskú činnosť. Výskumná činnosť v oblasti knihovníctva, historických knižných fondov, rusínsko-ukrajinskej a regionálnej literatúry má svoj odraz vo vydavateľskej činnosti. Knižnica vydáva 6 -8 titulov ročne.
Organizačná štruktúra ŠVK v Prešove
Zahŕňa Útvar riaditeľa, Oddelenie dopňovania a spracovania fondov, Oddelenie bibliografie, Oddelenie knižnično-informačných služieb a Ekonomicko-technické oddelenie.
Oddelenie doplňovania a spracovanie fondov
Knižnica buduje fondy odbornej literatúry a špeciálnych dokumentov. Zabezpečuje ich akvizíciu a spracovávanie. Doplňovanie sa realizuje formou nákupu, povinného výtlačku, darmi a výmenou. Čo sa týka medzinárodnej a domácej výmeny publikácií, knižnica spolupracuje s partnermi na Slo-vensku, v Čechách, Poľsku, Ukrajine a v Nemecku. Výmena sa uskutočňuje na základe požiadaviek na konkrétny titul alebo na určitý tematický okruh.
ŠVK má právo povinného výtlačku periodických a neperiodických publikácií vydaných na území Slovenska v náklade nad 500 ks. Pre nedostatok finančných prostriedkov chýbajú odborné, úzko špecializované monografie, zborníky, skriptá, normy a regionálne publikácie. Je ťažké sledovať všetko, čo na Slovensku vychádza, pretože chýbajú komplexné prehľady o vydavateľoch. Ponuky a edičné plány uvádzajú iba väčšie vydavateľstvá.
Nové dokumenty sa v knižnici nakupujú na základe odporúčaní pracovníkov služieb, ktorí sú najviac v kontakte s používateľmi. Práve v týchto dňoch sa v Oddelení knižnično-informačných služieb dostávajú používateľom do rúk formuláre s návrhmi zakúpenia cudzojazyčnej literatúry do fondov ŠVK. Takto má používateľ možnosť priamo sa podieľať na akvizičnej politike knižnice.
Získané dokumenty sa spracúvajú menne, systematicky a predmetovo s využitím výpočtovej techniky (v programe CDS/ISIS). Výsledkom sú on-line katalógy pre používateľov. Fondy knižnice sa naďalej retrospektívne spracovávajú. Elektronické katalógy obsahujú v súčasnosti záznamy dokumentov od roku 1988.
Bibliografické oddelenie
Buduje systém databáz regionálnej rusínskej a ukrajinskej literatúry, vednoodborové databázy slavistickej a pedagogickej literatúry. Poskytuje rešeršné služby, konzultácie a poradenskú činnosť z oblasti knihovníctva, bibliografie a starých tlačí. Zostavuje odborné bibliografie z oblasti spoločenských vied, bibliografické ročenky a súpisy kníh, novín, časopisov, prekladov a ukrajiník. V roku 2000 knižnica vydala tieto publikácie: Bieloruská literatúra na Slovensku po roku 1945, Súbor statí a článkov, Bibliografia Svojiny, Slovo národa, ročenka Prešov-okres v tlači. V súčasnosti sa na vydanie pripravujú bibliografie Slavistika v časopise Bratislava a Ján Zambor.
Pre používateľov sú zaujímavé najmä rešeršné služby. V praxi sa prejavuje, že používatelia sú čoraz náročnejší na kvalitu výstupu a rýchlosť spracovania svojej informačnej požiadavky. Informačným službám knižnice dodá nový rozmer zriadenie databázovej študovne v priestoroch na Hlavnej ulici. Knižnica môže uskutočniť tento zámer vďaka finančným prostriedkom z grantu Nadácie otvorenej spoločnosti. V týchto priestoroch vznikne aj Informačné miesto Rady Európy.
Oddelenie knižnično-informačných služieb
Sídli mimo centra mesta, na Námestí mládeže 1. Poskytuje výpožičné služby - absenčné i prezenčné, medziknižničné a medzinárodné medziknižničné, bibliograficko-informačné, konzultantské, cirkulačné. Je tu možnosť absenčných výpožičiek vybraných titulov zahraničných časopisov, vrátane českých. Súčasťou práce oddelenia sú rešeršné a reprografické služby. V našej knižnici sa udomácnil aj internet. Nevýhodou je, že sme naň napojení kumutovanou linkou, čo spôsobuje problémy s ústredňou, hostiteľským počítačom a dátovými spojmi.
Knižnica organizuje kultúrno-výchovné a vzdelávacie podujatia, ktoré sú zamerané na aktuálne výročia, udalosti a osobnosti. V rámci informačnej výchovy sa uskutočňujú exkurzie pre jednotlivé stredné a vysoké školy.
Novinkou v poskytovaných službách je zriadenie Poradenského centra pre výučbu nemeckého jazyka v spolupráci s Goetheho inštitútom v Bratislave. Jeho otvorenie je naplánované na január 2001 v priestoroch študovne.
Knižnica venuje značnú pozornosť propagácii svojej činnosti. Služby knižnice propagujeme v médiách, Kultúrno-spoločenskom mesačníku a na webovej stránke http://www.po.psg.sk/presenta/kvk-po .
Používatelia veľmi pozorne vnímajú nedostatky knižnice. V tejto súvislosti možno hovoriť o potrebe neustáleho zvyšovania kultúry komunikácie, o potrebe ďalšieho vzdelávania knihovníkov a rekvalifikácie neknihovníkov. K slabším stránkam pracovníkov knižnice patrí aj nedostatočné ovládanie cudzích jazykov. Chýbajú mladí a kreatívni ľudia, ktorí by dokázali nadchnúť vekovo starších kolegov. Je isté, že v knižnici neexistuje finančná motivácia a dostatočná spoločenská akceptácia profesie knihovníka. Nemožno hovoriť o rozširovaní knižnično-informačných služieb, zvyšovaní ich úrovne a pritom znižovať stav pracovníkov a náklady na činnosť knižnice.
Myslíme si, že uvedený problém sa netýka len Štátnej vedeckej knižnice v Prešove, ale i mnohých iných knižníc, a preto by sa mal riešiť v celoslovenskom kontexte.
Naspäť