r a d y
ako postupovať pri kúpe počítačov
- Pred samotným výberom počítača si pokojne premyslite, na čo všetko mienite počítač využívať. Racionálne zhodnoťte svoje finančné možnosti a to, či budete počítač potrebovať na náročnejšie činnosti alebo len na písanie textov. Vymedzením funkcií na využívanie počítača sa vyhnete kúpe predimenzovaného alebo poddimenzovaného počítača.
- Dôkladne si premyslite, kde a kedy budete počítač využívať. Ak chcete pracovať počas dňa v kancelárii, stačí Vám stolný počítač. Ak častejšie cestujete, potrebný je aj prenosný počítač - notebook. Pri kúpe prenosného počítača zhodnoťte opäť, na čo ho budete používať.
- Nechajte sa oboznámiť tak s operačnými systémami Windows na PC, ako s počítačmi Apple Macintosh. Obe platformy majú svoje výhody a nevýhody a vhodný výber jednej z nich dokáže ušetriť nemálo starostí
- Vyberte si spoľahlivého predajcu výpočtovej techniky. Výber nebude jednoduchý, preto sa informujte u známych, sledujte inzerciu v novinách a dodržiavajte hlavnú zásadu - najnižšia cena nikdy naznamená najvyššiu kvalitu. Kúpa značkového počítača je síce drahšia, no jeho výrobca vám ponúka stopercentne fungujúcu zostavu s vysokou garanciou kvality a profesionálnym servisom. Neznačkové počítače, tzv. "skladačky" sú síce lacnejšie, no veľmi záleží na profesionalite predajcu, ako kvalitne dokáže takýto počítač poskladať a sprevádzkovať. Predajcu si vyberajte aj podľa úrovne jeho servisu. Nie je totiž vôbec príjemné, ak si kúpite počítač vo firme, ktorá vám servis chybnej súčiastky poskytne 7 alebo 10 dní po nahlásení poruchy, prípadne váš problém jednoducho ignoruje.
- Počítačové zostavy do roka morálne zostarnú. V praxi to znamená, že rok po kúpe počítača sú nové technológie tak ďaleko, že ak chcete držať krok, mali by ste svoj počítač "upgradovať". Rozmyslite si preto, či je pre vás výhodné kupovať počítač na splátky. Po dvanástich splátkach získate totiž poriadne preplatený "zastaralý" počítač. Za cenu preplatku lízingovej spoločnosti by ste si mohli svoj počítač aspoň z časti upgradovať. Skúste preto pred kúpou počítača zhromaždiť potrebnú hotovosť.
- Vyberte si vyhovujúci operačný systém. Ak chcete počítač využívať na bežné kancelárske práce, odporúčame Windows 98 Second Edition alebo Windows Millenium Edition. V prípade, že potrebujete robustný operačný systém poskytujúci stabilné prostredie pre odborný softvér, určite si zaobstarajte Windows 2000 Professional. Ak chcete experimentovať a vylepšovať svoj počítač s menším počtom použiteľných programov, skúste Linux. Najmenej šetrný k pamäti RAM je Windows 2000, po ňom nasleduje Windows ME a Windows 98. Linux vás, naopak, poteší svojou systémovou nenáročnosťou.
- Nechajte si poradiť od odborníka, ktorý vám ušije priamo na telo konfiguráciu počítača. Voľte osvedčené komponenty. Nebráňte sa procesorom AMD, sú porovnateľné s procesormi Intel a ponúkajú konkurencieschopné ceny. Konfiguráciu počítača voľte tak, aby ste maximálne využili schopnosti jednotlivých komponentov, s malou rezervou navrch. Je zbytočne kupovať do bežného počítača výkonnú a drahú 3Dfx kartu, pretože jej výkon nikdy nevyužijete. Na spracúvanie grafiky zas neodporúčame starší a lacnejší model procesora. Peniaze vynakladajte účelovo, nie bezhlavo.
- Nešetrite na grafickej karte a monitore. Vaše oči si to zaslúžia. Nekupujte monitor menší ako 17". Okrem toho vyberajte z ponuky kvalitných monitorov - ako pomôcka vám iste poslúžia testy v odbornej tlači, prípadne odporúčania odborníkov. Čím vyššiu frekvenciu monitory a grafické karty pri vysokom rozlíšení zvládnu, tým viac šetria oči.
Veľa šťastia - ak chcete kúpiť lacný, kvalitný počítač so špičkovým servisom, budete ho potrebovať...
(skrátené podľa SME v počítačoch, 10.10.2000, s.5)
používate e-mail správne ?
Základné pravidlá e-mailovej etikety
- nikdy neforwardujte známym varovania pred vírusmi ani rôzne texty typu "ak to pošleš ďalej, zbohatneš/budeš šťastný"
- ak chcete poslať e-mailom väčší súbor (viac než 80 - 100 kB), vopred sa spýtajte príjemcu, či mu to nebude vadiť
- nikdy neposielajte e-mailom programy, ktoré ste stiahli z internetu alebo dostali od niekoho iného elektronickou poštou
- ak posielate e-mail viacerým ľuďom naraz, vždy ich adresy píšte do kolónky Slepá kópia (BCC)
- e-maily so slovenskou diakritikou píšte len vtedy, ak ste si istí, že príjemca používa mailovací program od toho istého výrobcu, resp. ste sa s ním predtým dohodli na diakritike
- ak chcete porušiť ktorékoľvek z predchádzajúcich pravidiel, majte na to dobrý dôvod a hneď na začiatku správy ho príjemcom vysvetlíte
- ak vás niekto obťažuje porušovaním týchto pravidiel, slušne mu odpovedzte a poučte ho.
(prebraté zo SME, 9.11.2000, príloha)
Naspäť
|
|