Stručná história maďarského divadelníctva v Košiciach
Maďarské divadelníctvo má v Košiciach bohatú tradíciu. Na konci 18. storočia popri nemeckých divadelných predstaveniach sa objavujú aj prvé pokusy divadelných predstavení v maďarskej reči. V roku 1816 bol v našom meste vytvorený prvý maďarský divadelný súbor. V 30-tych rokoch 19. storočia už patril medzi najvýznamnejšie divadelné súbory vtedajšieho Maďarska. 15. februára 1833 tu sa odohrala slávnostná premiéra jednej najvýznamnejšej maďarskej divadelnej hry od Józsefa Katonu: Bánk bán. V tomto období tu účinkovali najznámejšie postavy maďarského divadelného sveta: Déryné Széppataki Róza, Kántorné, Megyeri, Egressy Gábor, Egressy Béni a mnohí ďalší. Divadelné súbory Ödöna Faragóa a dinastie Latabárovcov sa postarali o nepretržitý vývin maďarského divadelníctva až do roku 1918. Aj v rokoch medzi 1918 a 1945 môžeme hovoriť o bohatom maďarskom divadelnom živote v Košiciach, ktorý po roku 1945 žiaľ nemohol byť obnovený. V roku 1969 na základe iniciatívy niekoľkých mladých divadelných fanúšikov a zo verejnej zbierky bolo založené košické maďarské divadlo Vox humana - ľudský hlas. Toto pomenavenie sa čoskoro znepáčilo nepriateľom Dubčekovej „spoločnosti s ľudskou tvárou". Názov divadla bol zakázaný a súbor za trest bol zlúčený s komárňanským divadlom MOD - Maďarské oblastné divadlo.
Dekany-Baroti: DANKÓ PISTA
Po tomto kroku košický súbor dostal názov Scéna Thália. Prvá premiéra s pätnásťčlenným súborom bola 29. novembra 1969. Bola to divadelná hra od Goldoniho: Sluha dvoch pánov. Keďže žiadnu budovu nemali, herci vlastnoručne prerobili telocvičňu „Maďarskej priemyslovky" na divadelnú sálu. V nasledujúcich dvoch desaťročiach vznikalo v tomto neobyčajnom prostredí mnoho nezabudnuteľných divadelných predstavení.
Des-Geszti: A DZSUNGEL KÖNYVE - Kniha džunglí
Divadlo Thália pôsobí ako zájazdové divadlo. Zo svojich ročne 160 - 170 predstavení asi 60 odohrá v Košiciach, ostatné na rôznych miestach Slovenska. Často hosťuje aj v Maďarsku. Po spoločenských zmenách v r. 1989 sa konečne divadlo osamostatnilo. Od 1. júla 1990 pracuje pod názvom Košické Divadlo Thália Színház. Žiaľ, jeho pracovné podmienky boli len čiastočne zlepšené. Divadlo- momentálne v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja , pracuje s malým rozpočtom.
Geyer- Katscher: GYERTYAFÉNY KERINGŐ - Valčík na rozlúčku
Od r. 1993 divadlo vlastní nehnuteľnosť, ktorá však pôvodne nebola určená na divadelné účely. Tu bolo vytvorené Divadelné Štúdio Máraiho. Rekonštrukcia budovy bola začatá v r. 1994 a v r.2002 dokončená. Budova slúži ako viacúčelová /komorné divadlo, administratívna budova a spoločenské centrum/.
Obnovenie: V decembri roku 2004 si Divadlo Thália konečne mohlo vymeniť svoj 15 ročný autobus na nový a podobne aj nákladné vozidlo, a tým spríjemniť zájazdové predstavenia pre divadelníkov. Na jar roku 2005 Úrad vlády SR schválil ďalšiu finančnú podporu, z čoho sa uskutočnila rekonštrukcia divadelnej sály a vstupných priestorov divadla. Vymenili sa skoro 50 ročné sedadlá v hľadisku, čím sa síce znížila kapacita sály, ale sedenie je oveľa pohodlnejšie. Aj javisko dostalo nový povrch. Vo vstupných priestoroch sa zmodernizovali sociálne miestnosti, obnovila sa šatňa aj spoločenská miestnosť.
Spiro Gy.: Kvartett - Kvarteto