magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

História a súčasnosť

Počiatok vzniku súboru sa viaže na rok 1955, kedy miestna učiteľka základnej školy Agnesa Vargová založila tanečnú folklórnu skupinu. Po úspechoch na súťažiach ľudovej umeleckej činnosti, kedy v rokoch 1956 a 1957 boli hodnotení lepšie ako Čarnica, sa v roku 1959 zúčastnili Stretnutia mládeže na Dunaji, kde získali mimoriadny úspech. Nasledovali ďalšie ponuky, pričom mimoriadnu pozornosť zaujali v Strážnici sviečkovým nočným tancom v programe Nocturno. Na tomto mieste vystupovali tri roky po sebe. Potom však nastal čas útlmu činnosti súboru.

Medzníkom v jeho ďalších aktivitách sa stal rok 1983. V Myslave , odkiaľ súbor pochádza, totiž medzi určitými skupinami obyvateľstva silne pretrváva oprávnená hrdosť na pôvodnú zachovalosť folklórnych zvykov, množstvo vlastných piesní, tancov, obradov a typických krojov. Prioritou súboru sa stalo prevádzanie folklórnych vystúpení v pôvodných miestnych krojoch so zachovaním všetkých tradičných postupov, čiže okrem zábavy Hrabina prináša aj určitú formu exkurzie do ustupujúceho sveta predkov v čo najautentickejšej podobe. Názov Hrabina si dali podľa miestneho vrchu, ktorý sa týči nad dedinou, dnes už okrajovou mestskou časťou Košíc. V spomínanom čase mal súbor 25 žien a 5 chlapov vo veku od 16 do 65 rokov.

Aj vďaka originálnosti predstavenia umeleckej tvorby našich predkov nasledoval celý rad ponúk na medzinárodných folklórnych festivaloch v Košiciach, v Strážnici a podobne. Súbor dokonca pravidelne vystupoval v Štátnom divadle s programom Veniec krásy vekmi uvitý.

Ich vystúpenia nemohli uniknúť pozornosti etnografov a tak spolupráca s televíziou bola len prirodzeným pokračovaním vývoja súboru. Ľudové zvyky obce počas svadby, veľkonočné tradície, vianočné tradície, fašiangové tradície, vernosť originalite krojov, typické tance a piesne, ktoré sú výsledkom zberateľských snáh, to všetko sa dočkalo spracovania asi v desiatich filmových dokumentoch.

Zakladateľka súboru Agnesa Vargová v roku 1996 vydala knihu s názvom Ľudová kultúra obce Myslava, kde podrobným spôsobom približuje históriu miestneho folklóru, myslavské kroje a tunajšie zvyky. Jej knižné dielo je výrazným prínosom pri etnografickom mapovaní regiónu.

V rokoch 1997 a 1998 sa v USA usporiadali zájazdy krajanov z USA, ktorí prišli na návštevu do Myslavy pozrieť si vystúpenia írečitého folklóru v podaní Hrabiny.

V rokoch 1956 a 1957 boli vyššie umelecky hodnotená ako Čarnica

Sviečkový tanec na Medzinárodnom folklórnom festivale v Strážnici. V tom čase mali aj vlastný detský súbor.

Na slávnosti "Cesta vína"

Súbor sa prezentuje v tradičných myslavských krojoch

Veľký vianočný a fašiangový program "Taká bola naša Myslava"

Prenášanie sochy Panny Márie do myslavského kostola

Z veľkého programu "Stará myslavská svadba"

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ w.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: [email protected]