(TASR) - Otvorenie košického Detašovaného pracoviska bratislavskej Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety privítal na jeho dnešnej slávnostnej imatrikulácii podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič.
"V regióne, kde máme najviac marginalizovaných a segregovaných osád, sa nám vytvára možnosť bakalárskeho štúdia v oblasti zdravotníctva," uviedol. Ocenil skutočnosť, že na bakalárskej forme externého štúdia sa budú podieľať Rómovia i Nerómovia, ako aj to, že poslucháči sa budú učiť po rómsky, čo významne pomôže pri práci s rómskou komunitou, jej spoznávaní a integrácii do spoločnosti.
Ako spresnil prorektor školy Miron Šramka, na novovzniknutom pracovisku bude od septembra 170 poslucháčov (z toho polovica Rómov), študovať bakalársky smer v odbore sociálna práca so zameraním na sociálno-zdravotnícku oblasť s rómskou národnostnou menšinou.
Pracovisko bude špecifické vyučovaním kodifikovaného rómskeho jazyka a rómskych reálií, pričom rómčina bude povinná aj pre Nerómov. Absolventi budú pomáhať v sociálnej práci a zdravotníckej starostlivosti v rómskych osadách, ktorých je na Slovensku, najmä v Banskobystrickom, Košickom a Prešovskom kraji, vyše 600. Šramka nevylúčil, že po bakalárskom otvoria aj magisterský smer a doktorandské štúdium.
Detašované pracovisko zriadili v priestoroch Strednej umeleckej školy na Exnárovej ulici v Košiciach, ktorej riaditeľ Gejza Adam patril k iniciátorom tejto myšlienky. |
tlačiareň
|