magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Užhorod

História:

(Maďarsky: Ungvár; Nemecky: Ungwar; Židovsky: Ungvir, Ingver, Yngvyr) - mesto na samom západe Ukrajiny, blízko hranice so Slovenskom a Maďarskom, je administratívnym centrom Zakarpatskej Oblasti.

Predpokladá sa že mesto založili slovanské kmene v prvej polovici milénia. Počas 9. storočia n.l. okolo existujúceho opevneného hradu vyrástla feudálna usadlosť. V roku 903 n.l. hunské kmene vedené Arpádom hrad obsadili. Po príchode hunov sa mesto ďalej rozrastalo. Užhorod bol vypálený a hrad zničený r. 1242 Tatármi.

Ekonomicky bolo mesto od samých počiatkov založené hlavne na výrobe vína, poľnohospodárstve a chovu dobytka. Obchod a remeslnáctvo sa rozvíjalo spolu s mestským administratívnym rozvojom a potrebami od 15. do 16. stročia. Náboženské nepokoje vyústili v založenie Užhorodskej Únie r. 1646. R. 1770 biskup Andrej Bačinskij presunul sídlo Mukačevského biskupstva do Užhorodu. Koncom 18. storočia tak vznikli v meste mnohé teologické semináre a kolégiá.

Mesto dostala do rúk v r. 1691 rakúska dynastia Habsburgovcov a mesto sa skoro ocitlo v centre protihabsburgského Rákocziho povstania r. 1703-11 a protimonarchistickej revolúcie 1848-9. Po porážke oboch povstaní sa výrazne posilnil v meste rozvoj školstva a publikačnej činnosti. Mnohí povstaleckí vodcovia pracovali v Užhorode, napriek tomu tam našli len slabú podporu. V tomto čase je mesto obývané najmä Maďarmi, Židmi a Slovákmi.

V roku 1848 dostáva mesto vlastnú samosprávu a začína sa proces modernizácie. Je vybudovaná mestská kanalizácia, železnica do Čopu, nové gymnázium v r. 1894. Rozvíja sa ďalej vinársky priemysel, remeselníctvo, výroba tehál, kováčstvo, stolárstvo. Populácia narástla z 3000 obyv. v r. 1800 na takmer 15000 v r. 1900.

Rozvoj mesta pribrzdila 1. svetová vojna. Dôsledkom povojnového usporiadania, 10. sept. 1919 pripadla zakarpatská oblasť Československej republike. V r. 1938 pripadlo mesto Viedenskou dohodou Maďarsku. Koncom 2. svetovej vojny, 27. októbra 1944 bolo mesto obsadené sovietskymi jednotkami. Neskôr pokračuje rozvoj mesta ako jedného z administratívnych centier Ukrajiny, jednej z republík Sovietskeho Zväzu. Od roku 1991 je Užhorod jedným centrom z 23 Ukrajinských regiónov.

Doprava:

Dominuje železničná a autobusová doprava. V Užhorode sa nachádza medzinárodné letisko /UDJ/ s leteckým prepojením na Gruzínsko, Turecko a Maďarsko. Verejná doprava je stredne vyvinutá. V súčasnosti existuje zhruba 50 mestských autobusových a mikrobusových liniek.


Rozloha: 31.56 km2
Obyvateľov k roku 2004: 111,300
Telefónna predvoľba: +380 312

Odkazy:

Mapa mesta na Google Maps
Užhorod stránka v anglickom jazyku
Zoznam zakarpatských stránok - v ruskom jazyku

Letisko UDJ

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ w.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: [email protected]