magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

ŠD uvedie dlho zatracovanú hru W. Shakespeara.
@ Kultúra -> Divadlo      Oct 09 2007 - 14:41 GMT
(TASR) - Štátne divadlo v Košiciach začne novú sezónu piatkovou premiérou dlho zatracovanej hry Williama Shakespeara Márna lásky snaha. Svetová scéna sa tak po dvoch storočiach dočká znovuuvedenia tohto málo známeho diela divadelného klasika.

Hra si na budúci rok pripomína 410 rokov od prvého uvedenia v roku 1598. Podľa historikov sa však na anglickom kráľovskom dvore hrala ešte skôr. Naposledy bola podľa dramaturga predstavenia Tibora Ferka uvádzaná na svetovej divadelnej scéne pred dvoma storočiami.
Štátne divadlo pri naštudovaní hry vychádzalo z jediného slovenského prekladu zo 70. rokov minulého storočia. Režijnú taktovku zverilo do rúk skúsenému maďarskému režisérovi Imre Csiszárovi. "Dielo je i napriek svojmu veku mimoriadne aktuálne, pretože je o láske, o ktorej ešte stále vieme veľmi málo. Činohra je tak isto medzinárodná ako ktorékoľvek iné umenie. Zo strany hercov som sa stretol s veľkou empatiou," uviedol na margo premiérovej spolupráce s košickými hercami hosťujúci maďarský režisér.
"Hra upadla do nezáujmu, lebo je veľmi špecifická, postavená na slove. Na rozdiel od ostatných Shakespeareových hier, v ktorých sa stále niečo deje, tu sa stojí na jednom mieste a všetko treba urobiť pomocou slova. Hra je postavená na tom, aby triumfovali myšlienky. Uchopiť takýto text je po režijnej a hereckej stránke veľmi ťažké," povedal pre TASR Ferko.
Jazykové bariéry hercov pomáhal odstraňovať prekladateľ. Niektorí nemali s maďarčinou žiadne problémy. "Najviac mi prekážalo, že zatiaľ kým ja som si musela vypočuť pripomienky pred väčším počtom ľudí v prítomnosti prekladateľa, chlapci-herci, ktorí ovládajú maďarčinu, si mohli dovoliť osobné konzultácie," uviedla na margo spolupráce s cudzokrajným režisérom predstaviteľka francúzskej princeznej Alena Ďuranová.
Márna lásky snaha je príbehom štyroch mužoch, kráľa a jeho sprievodu, ktorí sa na tri roky uzavrú pred svetom a vzťahmi so ženami do kráľovského paláca, rozhodnutí venovať sa iba vede. "Táto predstava sa veľmi skoro nabúra, keď do paláca príde kráľovná so svojim sprievodom a začnú fungovať platonické vzťahy, ktoré sú prirodzené medzi mužmi a ženami. Shakespeare chcel týmto poukázať na nezmyselnosť niektorých zákazov, ktoré idú proti prirodzenosti," dodal Ferko.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ w.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk