Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach | PREŠOV/MEDZILABORCE 15. júla (SITA) - Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach ponúka počas leta svojim návštevníkom a návštevníčkam unikátnu výstavu kompletného portfólia Campbell´s Soup, ktoré kráľ pop-artu Andy Warhol vytvoril technikou sieťotlače. Kurátor múzea Martin Cubjak uviedol, že ide o súbor, ktorý je považovaný za prelomové diela druhej polovice 20. storočia v dejinách umenia a má svoj zaujímavý príbeh. Andy Warhol tu prezentuje počiatky nového chápania umeleckého diela, keď povyšuje predmet každodenného života, banálny a bezvýznamný predajný artefakt, na výtvarnú tému. Warhol vytvoril dve série Campbellových polievok po desať obrazov. Múzeum doteraz vystavovalo len dva obrazy. Nedávno sa im podarilo zapožičať ďalších osem diel, ktoré sú súčasťou druhej série. Výstava Campbellových polievok bude v MMUAW prístupná do konca augusta.
Podľa Cubjaka, príbeh Campbellových polievok mal premiéru v júli 1962, keď vôbec prvýkrát Warhol samostatne vystavoval vo Ferus Gallery v Los Angeles. Z historického hľadiska táto zdanlivo pokojná výstava znamenala nielen prvú Warholovu samostatnú prezentáciu, ale zároveň mala charakter uvedenia pop-artu na Západnom pobreží USA. Výstava Campbellových polievok bola inštalovaná v jednej línii podobne ako výrobky v obchode na policiach a nenechala publikum bez kontroverzných reakcií. Najčastejšou otázkou bolo, prečo začal Warhol maľovať ten najbežnejší produkt, dostupný vo všetkých amerických supermarketoch. Názory na vznik Cambellových polievok sa rôznia. Inšpirovať ho mala majiteľka newyorskej galérie Mariel Latow, ktorá raz Warholovi povedala, že by bolo zaujímavé, ak by začal maľovať niečo, čo vidíme každý deň, niečo, čo všetci uznávajú, niečo ako konzerva Campbellovej polievky. Ïalší popredný predstaviteľ pop-artu Robert Indiana zas tvrdil, že Andyho Warhola poznal veľmi dobre a Campbellove polievky začal maľovať jednoducho preto, lebo ich rád jedol. "Faktom ostáva, že práve séria Campbellových polievok, popri jeho ďalších sériách, mu poskytla vo vhodnom čase prejaviť pozitívny pohľad na modernú kultúru," uvádza Cubjak.
Návštevníci a návštevníčky múzea, ktorých bude pri prehliadke sprevádzať kurátor Cubjak, sa dozvedia, akou raketovou rýchlosťou sa mení predajná cena Warholových obrazov. "V roku 1970 aukčný dom v New Yorku predal jedno dielo Campbellových polievok za 60 000 amerických dolárov, čo bola v tom čase rekordná čiastka zaplatená za dielo žijúceho umelca. V jarnej dražbe roku 2006 aukčnej spoločnosti Christie's sa toto dielo vydražilo za 11,8 miliónov amerických dolárov. To už bolo takmer 20 rokov po Warholovej smrti a dražené bolo veľmi lukratívne plátno," informoval Cubjak. |
tlačiareň
|