V roku 2012 si Východoslovenské múzeum v Košiciach pripomína 140. výročie svojho založenia. V jubilejnom roku pripravilo množstvo zaujímavých aktivít a stretnutí. Prinášame vám program na december. Možno v čase predvianočnom si radi odvediete uponáhľanú myseľ a pri prehliadke expozícií zabudnite na zhon i starosti
PRÍRODA KARPÁT
„Príroda je stále otvorená kniha a čítať v nej stojí skutočne za to.“ Antonio Gaudí
Príroda ukrýva mnoho tajov a záhad, je fascinujúca množstvom tvárí a jedinečnosťou. Expozícia Príroda Karpát poukazuje na často prehliadané výtvory prírody, rozpráva o nádhere zakliatej v nehybnom, måkvom kameni, v mineráloch. Okrem toho prehliadka návštevníkom približuje typické prvky prírody Slovenska, rozmanitosť jej rastlinného a živočíšneho sveta. Zbierky prírodovedného odboru z oblasti paleontológie, mineralógie, zoológie a botaniky - vyše 2000 kusov - predostierajú návštevníkovi nevšednú mozaiku vedomostí, zaujímavostí a krásy.
SKVOSTY EXPOZÍCIE:
- rôzne sfarbené baryty z lokalít Cavnic, Baia Sprie v Rumunsku, z Hodruše a z magnezitového ložiska Košice-Bankov;
- Preparát Sojky obyčajnej (Garrulus glandarius), krkavcovitého vtáka, niektoré sojky dokážu napodobňovať iné hlasy vtákov;
- Preparát Okáňa hruškového (Saturnia pyri), najväčšieho európskeho motýľa, jeho larva pripomína kaktus.
Vzdelávacie programy na témy:
Netopiere
Bociany
Cicavce v lese
Zaujímavé rastliny
A ďalšie zaujímavé témy, bližšie informácie:
STOROČIA V UMENÍ
„Umenie skrášľuje človeka a bráni mu byť zlým.“ Walther von der Vogelweide
Umelecké diela majú stáročiami overenú univerzálnu reč, ktorej rozumie každý, ale každému sa prihovára inak. Expozícia Storočia v umení Vám umožní cestovať v čase. Jedinečné gotické a barokové plastiky a maľby odhaľujú mystiku viery a vnímania sveta človeka z minulosti, jeho cit pre krásno. Naopak dobový nábytok oživuje každodenný všedný život zámožnejších mešťanov, približuje vysokú úroveň kultúry profánnosti. Stála národopisná výstava Vás pre zmenu zavedie na vidiek Abova, ako mohol vyzerať približne pred 100 rokmi. Určite však neprehliadnite Historickú lekáreň U Božieho oka z 19. storočia. Naša expozícia Vás zo súčasnej uponáhľanej doby vtiahne do pokojnej atmosféry dávnych čias a odkryje, čo už je možno takmer zabudnuté...
SKVOSTY EXPOZÍCIE:
- Strom života výjav z Biblie pauperum – Biblie chudobných od neznámeho maliara, okolo r. 1400 v Žehre, vysvetľoval pre ľudí v stredoveku, negramotných, biblické príbehy, transfer nástennej maľby;
- Drevené, polychromované súsošie sv. Martina obdarujúceho žobráka od Simona Reitera z roku 1686 zo Spišskej Kapituly;
- Cínový tanier, práca košického majstra s datovaním z roku 1656.
Reštaurovaná procesiová zástava súčasťou stálej národopisnej výstavy od 8.11. do 31.12
Procesiovú zástavu Čižmárskeho cechu od neznámeho východoslovenského autora z 19.storočia zreštauroval Mgr.art. Rudolf Lacko z finančnej podpory grantového systému MK SR
3x s Helmutom Bistikom - atypické reinštalácie po 20 rokoch od sprístupnenia expozície, pri príležitosti 140. výročia založenia múzea.
Posledný súd (1654). Od nepamäti človek polemizuje nad otázkou posmrtného života. Príďte sa pozrieť na tradičný kresťanský pohľad v spojení s pohľadom moderného umenia.
Ukrižovaný (okolo r. 1490). Expresívne poňatie evanjeliového posolstva pri gotickej plastike Ukrižovaného z Veľkého Šariša.
Pánska izba. Posledná z netradičných inštalácií, vianočné prekvapenie v časti expozície s historickým nábytkom.
Expozície otvorené: utorok - sobota: 9.00-17.00 hod., nedeľa: 9.00-13.00 hod.
(Hviezdoslavova 3)
KOŠICKÉ STOROČIA – MIKLUŠOVA VÄZNICA – KATOV BYT
„Kto nepozná minulosť, nepochopí budúcnosť.“ Thomas Mann
Objavte spolu s nami minulosť slobodného kráľovského mesta Košice, ktorá sa ukrýva za múrmi Miklušovej väznice. Expozícia Košické storočia Vás prevedie dejinami mestských cechov, obchodu, práva a univerzity. Exponáty svedčia o vysokej úrovni zručnosti košických remeselníkov a zároveň predstavujú rôzne tváre mesta v minulosti. Podzemné priestory, cely, väzenské a mučiace nástroje navodia mrazivú atmosféru tohto miesta. Expozícia Katov byt s dobovým nábytkom a originálnymi popravnými mečmi vzkriesi časy, keď v meste pôsobili kati. Počítačová vizualizácia zas priblíži históriu a architektonické premeny tejto lokality. Nenechajte históriu zapadnúť prachom, oživte ju nanovo spolu s nami.
SKVOSTY EXPOZÍCIE:
-
Plán Hornej brány z roku 1831;
-
Dobové okovy a nákrčné klady zvané „husle“;
-
Cechová truhlica garbiarskeho cechu z dubového dreva z roku 1836.
Vzdelávacie programy na témy:
Stredoveká spoločnosť
Múzeum a jeho poslanie/Navštívili sme múzeum
A ďalšie zaujímavé témy, bližšie informácie:
PONUKA PRE NÁVŠTEVNÍKOV EXPOZÍCIE:
Východoslovenské múzeum ako prvé v Košiciach ponúka pri prehliadke expozície multimediálneho sprievodcu OPUS v troch jazykoch: slovenčine, angličtine, maďarčine.
Miesto: Miklušova väznica, Pri Miklušovej väznici č. 10
Expozície otvorené: utorok - sobota: 9.00-17.00 hod., nedeľa: 9.00 -13.00 hod.
UPOZORNENIE:
Pre rekonštrukciu sú stále expozície: RODOŠTO – PAMÄTNÝ DOM FRANTIŠKA II. RÁKOCZIHO a UMELECKÉ KOVOLEJÁRSTVO NA VÝCHODNOM SLOVENSKU ZATVORENÌ! Za porozumenie ďakujeme!
URBANOVA VEŽA
„Nik sa nestal nesmrteľným svojou lenivosťou.“ Benjamin Franklin
Košice, mesto s bohatou históriou, majú aj výnimočné osobnosti, ktoré sa nejakým spôsobom preslávili. Niektorých môžete stretnúť v Múzeu voskových figurín v centre košickej Hlavnej ulice, v unikátnej zvonici z konca 14. storočia. Navštívte nás a spoznajte osoby, ktoré sa pre mesto Košice stali nesmrteľnými.
Na najvyššom sprístupnenom poschodí sa nachádza stála výstava umeleckého kovolejárstva, táto prezentuje výber zbierok z oblasti sakrálneho a úžitkového kovolejárskeho remesla na území dnešného východného Slovenska od 14. až do 20. storočia.
Miesto: Urbanova veža, Hlavná 3, Košice
8.12.2012 od 10.00 – 22.00 „TOKAJ JE LEN JEDEN“
Prezentácia regiónu Tokaj s možnosťou degustácie tokajských vín, ukážkami zemplínskeho hudobného folklóru, , ochutnávkou tradičného pečiva a predajom darčekových predmetov z Tokaja
Vystúpenie v rámci programu KSK Terra Incognita, ktorý je súčasťou projektu EHMK – Košice 2013
Expozície otvorené: Utorok - Nedeľa: 10.00-18.00 hod. Posledný vstup je 30 minút pred ukončením otváracích hodín múzea.
VÝSTAVY: HVIEZDOSLAVOVA č. 3
SZOPKI KRAKOWSKIE – ROZPRáVKOVÉ BETLEHEMY Z KRAKOWA
Výstava čarovných betlehemov v rámci 23. ročníka Festivalu sakrálneho umenia Košice 2012 približuje vianočné tradície našich severných susedov. Príďte sa pozrieť na unikátne zbierky z Historického múzea mesta Krakova, po prvý krát prezentované na Slovensku. Vdýchnite príjemne chladivú atmosféru Vianoc.
Sprievodné podujatia k výstave:
Predvianočné „workszopkovanie“
Tvorivé dielne pre šikovné ruky, ktoré chcú vyrobiť vianočný darček pre 140-ročné múzeum. Začíname o 16.00, tešíme sa na Vás!
4.12.2012
6.12.2012
11.12.2012
13.12.2012
18.12.2012.
20.12.2012
21.12.2012 od 9.00 – 12.00 Vianoce očami našich starých rodičov
Rozprávanie o tradičných prípravách na Vianoce, spojené s ich prezentáciou vo výstavných priestoroch Východoslovenského múzea na Hviezdoslavovej 3.
PONUKA:
Z Auparku priamo do múzea
Parkovací lístok z nákupného centra Aupark shopping center Košice platí v roku 2012 ako jednorazová vstupenka do jednej zo stálych expozícií VSM.
KLUBY:
Mineralogický klub mládeže
6.12.2012 od 14.00 – 15.00 hod. Exogénne geologické činitele, rušivá a tvorivá činnosť vody, vetra, ľadu a ich vplyv na zemský povrch
Prednášajúci: Bc. Stanislav Levendovský (Hviezdoslavova 3)
Klub zlatokopov
6.12.2012 od 15.00 – 15.30 hod. Metódy a techniky ryžovania na splavoch, spôsoby ryžovania zlata pre začiatočníkov
Prednášajúci: Bc. Stanislav Levendovský (Hviezdoslavova 3)
Prírodovedný klub
13.12.2012 od 14.00 – 15.30 hod. Krúžkovanie vtáctva – význam, metódy a výsledky krúžkovania vtáctva
Prednášajúci: Mgr. Peter Krišovský (Hviezdoslavova 3)
Kluby zdravotníckeho zamerania pri VSM /KDF, KDM, KDVL
12.12.2012 od 15.00 Hodnotiaca schôdza
Z dejín ošetrovateľstva
Prednášajúci: Platová J. (Hviezdoslavova 3)
|
tlačiareň
|