magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Košiciach sa chystá veľký umelecký Návrat vody do mesta
@ Kultúra -> Podujatia      Jun 11 2013 - 13:53 GMT

Mestská pláž, umelci a hrajúce sa deti, pokojná atmosféra stretnutí, oddychu a zábavy, ale aj vážne diskusie o budúcnosti mesta. Možnosť vyjadriť svoj občiansky názor na prinavrátenie ramena Hornádu do pôvodného koryta v centre Košíc. To všetko, a omnoho viac, ponúknu obyvateľom i návštevníkom Košíc v sobotu 22. júna 2013 od 16:00 do neskorých nočných hodín organizátori ojedinelého projektu, ktorý spojil ľudí z neziskovej organizácie Košice - Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013, Tabačky Kulturfabrik, Divadla na Peróne a umeleckej skupiny Kassaboys.

Projekt Návrat vody do mesta nemá doposiaľ v metropole východu obdobu. Na košické pomery nezvyklá spolupráca sa okrem iného vyznačuje faktom, že po prvý raz od spustenia premávky v Mlynskom náhone bude na tejto vyťaženej košickej cestnej komunikácii úplne vylúčená doprava. Širokej verejnosti uvoľní na viac ako 24 hodín priestor od kruhového objazdu pri Jumbe, až po budovu VSE a Jakabov palác na Mlynskej ulici. Organizátori sa tam spoločne s vystavujúcimi umelcami, hercami, hudobníkmi, tanečníkmi i športovcami pokúsia vytvoriť ilúziu dňa „pri vode“. Nebudú chýbať kaviarničky, malé obchodíky, výstavné, diskusné a oddychové zóny. Ak bude priať počasie, ani lehátka a slnečníky.

Projekt dramaturgicky, produkčne ale aj realizačne pripravujú Zuzana Pacáková (Košice – EHMK 2013), Peter Radkoff (Tabačka), Peter Vrábeľ (Kassaboys, Make Up Collective) a Peter Kočiš (Divadlo na Peróne).

„Nie je to iba o umení a zábave. Spojila nás myšlienka, ktorá žije v mysliach Košičanov odkedy voda ´odišla´ z centra nášho mesta. O návrate vody do miest hovoria čoraz častejšie architekti, historici, environmentálni aktivisti, ale samozrejme aj my, umelci. Je to celosvetový trend - vracať sa k prírode, ekológii a vytvárať v mestách iné, než iba pešie oddychové zóny. Nedávno nám to prišiel do Košíc povedať aj svetoznámy francúzsky architekt Dominique Perrot,“ povedala Zuzana Pacáková. Pripomenula, že Návrat vody do mesta je jeden z pôvodných stavebných kameňov projektu Interface, vďaka ktorému Košice získali titul EHMK 2013. „Žiadny iný z projektov EHMK nie je tak silne spätý s mestom Košice ako práve tento,“ zdôraznila.

Zaangažovanie občanov na budovaní vízie svojho mesta a schopnosť vidieť aj za horizont roka európskej kultúrnej metropoly bola jedna z motivácií riaditeľa Tabačky Kulturfabrik Petra Radkoffa, spoluautora myšlienky. „Tento projekt a tému návratu vody do mesta sme riešili ešte počas kandidatúry Košíc na titul EHMK. Tí, ktorí ho robia dnes, stáli už pri jeho zrode, preto má svoju hodnotu. Ako angažovaní ľudia, či už kultúrni operátori alebo umelci, s ním odvtedy žijeme a iba sa snažíme pokračovať v tom, čím sme na začiatku oslovili,“ uviedol Peter Radkoff. Želá si, aby sa dokázali aj takouto umeleckou formou priblížiť verejnosti a ľudí presvedčili, že aj napriek rôznym prekážkam má zmysel veriť v pozitívne zmeny a dotiahnuť ich do konca.

Radkoffov spoluautor Peter Vrábeľ dúfal, že projekt si zo strany neziskovej organizácie Košice EHMK 2013 získa väčšiu pozornosť i podporu. Napriek tomu sa nenechal znechutiť. „Celý náš tím väčšinou tvoria ľudia zvonka, čo má svoje úskalia, ale nechceme to nechať tak. Je to naša srdcová záležitosť a veríme, že aj ľudia to pocítia. Drží nás myšlienka, že raz sa voda skutočne do nášho mesta vráti,“ konštatoval Peter Vrábeľ.

Dodnes mám radosť, že som bol k tomuto projektu prizvaný. A mrzí ma, že množstvo projektov EHMK v tomto roku akoby zatienilo tento, ktorý si podľa mňa zaslúži oveľa väčšiu pozornosť. Zasahuje totiž všetkých obyvateľov mesta. Dotýka sa histórie, ale má aj víziu pre budúcnosť. Preto sa snažíme, aby najmä medzi obyčajnými ľuďmi vyvolal verejnú diskusiu o budúcnosti vody v meste,“ povedal Peter Kočiš. Ako dodal, snažia sa ho priblížiť ako umelci a ukázať, aké by to mohlo byť, keby voda v Mlynskom náhone skutočne bola . „V prvom rade ale chceme aktivizovať ľudí, aby prišli, pozreli sa, naplnili náhon a začali sa zaujímať o verejný priestor svojho mesta. Budem rád, ak si uvedomia, že oni sú mesto a oni rozhodujú o tom, ako bude vyzerať . ¼udia by nemali byť len tí, čo pasívne prijímajú, ale tí, čo sa priamo zúčastňujú a rozhodujú. Napríklad aj o tom, že teraz je tu cesta, ale chcú, aby tu bola voda, a tak všetci radní a zodpovední budú musieť na tom zapracovať, a nie iba zdôvodňovať, prečo to nejde. Už aj z konkrétnych príkladov v Európe totiž vieme, že sa to dá a vôbec to nie je utopistická myšlienka.“

Dramaturgovia podriadili myšlienke, ktorej veria, aj svoje umelecké ambície. Verejnosť bude mať preto príležitosť aj stretnúť sa s osobnosťami Košíc, ktoré predstavia problematiku vody zo svojho profesionálneho uhla pohľadu a tiež zhliadnuť filmové dokumenty o podobnej iniciatíve v holandskom Utrechte. Očakáva sa aj diskusný okrúhly stôl o možnosti navrátiť tok Hornádu do centra Košíc a občania budú môcť k tomu v ankete vyjadriť aj svoj názor. Masovým občianskym prejavom súhlasu či nesúhlasu s návratom vody do centra Košíc však bude najmä veľký večerný happening. „Návrat vody do mesta je sociálno-komunitno-umelecký projekt. Preto večerný program spustia hlavne ľudia. Úvodným bodom budú o 22:30 samotní Košičania, ktorí sa v náhone ´zahrajú´ na vodu. Ak si v mobile stiahnu z nášho webu pozadie s modrou pulzujúcou farbou a prejdú sa náhonom so zapnutými mobilmi, tak spoločne vytvoríme reálnu ľudskú vlnu, ktorá viditeľne vyjadrí názor a otvorí aj večerný program,“ uviedla Zuzana Pacáková.

Už v súčasnosti je v Košiciach realitou ekologický projekt spojený s témou vody v zóne Mlynského náhona pri hoteli Yasmin. Sú ním plávajúce záhrady umelkyne Ilony Németh a most s kontajnerovými objektmi Reuse, vytvorený z odpadových materiálov, ako výsledok práce poslucháčov Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach. Od soboty 8. júna sprevádza cestujúcich mestskou hromadou dopravou Mlynským náhonom aj autorská zvuková inštalácia, ktorá jemným žblnkotom pripomína, že týmto priestorom, ani nie tak dávno, tiekla skutočná voda, v súčasnosti „uväznená“ v potrubí pod vozovkou.

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ w.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: [email protected]