V Kasárňach/Kulturparku na Kukučínovej ulici v Košiciach vyrástlo zábavné technické centrum Steel Park – Kreatívna fabrika. Neobvyklá expozícia v Košiciach, ktoré sú v tomto roku Európskym hlavným mestom kultúry, vtiahne najmä detských návštevníkov do prostredia továrne a ponúka im interaktívne hranie sa.
Už ste niekedy videli ako vyzerá pod mikroskopom s dvestonásobným zväčšením krídlo muchy? Paráda! Príroda je neuveriteľným staviteľom. Nečudo, že elektrónový mikroskop, ktorý umožňuje pozorovať materiál pri tisíc až stotisícnásobnom zväčšení, bude súčasťou exponátov budúcej kreatívnej fabriky. Pracoval na ňom rôznorodý tím odborníkov z Technickej univerzity v Košiciach.
Martin Mantič z katedry konštruovania, dopravy a logistiky strojníckej fakulty, Mária Hagarová a Marek Vojtko z katedry náuky o materiáloch hutníckej fakulty a Boris Vaitovič z fakulty umení dali dokopy úžasný produkt – model zväčšovacieho zariadenia. Kým strojár si zobral na starosť konštrukčný návrh tvaru, ovládanie modelu a prípravu výkresovej dokumentácie, život mu napokon vdýchli spolu s dizajnérmi hutníci. Ako hovoria zainteresovaní, spoločná práca, prináša úžitok všetkým.
“Celý tento projekt,” potvrdil Martin Mantič, “spojil viac než kedykoľvek predtým medzi sebou fakulty s rôznorodým zameraním. Je to fajn, práca nielen na tomto, ale aj ostatných exponátoch Steel Parku je previazaná. Nerobil na nich len jeden človek, jedno pracovisko, či jedna fakulta…”
“Doma si malé objekty zväčšujete lupou, v škole napríklad pomocou biologického mikroskopu, ale akonáhle máte možnosť vidieť materiál pri tisíc alebo dokonca desaťtisícnásobnom zväčšení, to je už úplne iný pohľad. Uvedomíte si, že napríklad jeho vonkajšia plocha, ktorú vy vidíte očami ako hladkú, je vlastne reliéfna, že má svoju stavbu, ktorá nie je náhodná, ako by sa mohlo zdať. Elektrónový mikroskop vám veľa napovie ak idete napríklad analyzovať lomovú plochu po havarijnom stave materiálu. Ja vravím, že “materiál si pamätá”. Vie, kde sa porušenie začalo, kde má svoje najslabšie miesto, ako sa porušenie šírilo, akú úlohu pri tom zohrali vonkajšie vplyvy a prečo sa to skončilo práve havarijným stavom,” priblížila pozadie významu demonštrácie elektrónového mikroskopu Mária Hagarová.
Uviedla aj iný príklad. “Je dôležité poznať podstatu materiálu, ak ho chcete použiť v takých či onakých podmienkach. Nemôže ísť o náhodný výber alebo si poviem, že tento materiál je lacný a celkom dostupný, tak ho použijem. Potom zistíte, že ste spravili chybu, lebo ste nepoznali jeho štruktúru a vlastnosti. Spoznať ich pomáha pri kovových materiáloch práve elektrónová mikroskopia. Som presvedčená, že deti, ktoré sú prirodzene zvedavé, tento exponát určite zaujme.“
Model elektrónového mikroskopu pracuje na báze počítačového programu. |
tlačiareň
|