„Neznáma osoba zatelefonuje obeti a požiada ju o finančnú hotovosť napríklad na kúpu bytu pre jej vnuka. Následne obeť požadovanú sumu odovzdá neznámej osobe v domnienke, že je to priateľ vnuka, ktorému vnuk dôveruje a požiadal ho o láskavosť.“
„VNUK“ je jednou z najčastejšie používaných legiend za účelom získania dôvery a zmocnenia sa cudzieho majetku. Polícia vyšetruje viaceré prípady vo vzťahu k podvodným konaniam, ktorých obeťami sa stali handicapovaní a ľudia staršieho veku.
Celospoločenský demografický trend starnutia populácie prináša so sebou aj požiadavku eliminácie trestnej činnosti, konkrétne podvodov, krádeží, lúpeží a násilia na senioroch, ktorí sú najviac ohrozenou skupinou vo vzťahu k tomuto druhu kriminality. Práve oni nedisponujú dostatočnou fyzickou kondíciou, ani ekonomickým zázemím a často aj dostatočnými informáciami k ich bezpečnosti. V tejto súvislosti Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach oslovuje seniorov a poskytuje im informácie, rady či odporúčania, ktoré im majú napomôcť ochrániť sa.
Aby čaro predvianočnej atmosféry nebolo narušené „šikovnosťou“ podvodníkov a zlodejov sa budú policajti z oddelenia prevencie / kpt. Mgr. Daniela Šemegdová/ a z poriadkovej polície, venovať zajtra t.j. v utorok 09.12.2014 od 10.00 hodiny tejto cieľovej skupine v Domove pokojnej staroby na Južnej triede 2 v Košiciach. Obsahom stretnutia bude informovať ich o návykoch bezpečného správania sa ako základného predpokladu vlastného bezpečia na ulici, doma ale aj v akomkoľvek kontakte s obchodníkmi s nekalými praktikami nazývanými „ŠMEJDI“. Polícia seniorom predvedie konkrétne ukážky obrany prispôsobené ich veku (napríklad ako sa ubrániť svojou palicou, ako neprísť o svoju kabelku a pod.).
|
tlačiareň
|