Vo Východoslovenská galérii od 26.6.si možno pozrieť aktuálnu profilovú výstavu východoslovenského solitéra ¼uba Gumana (1964). Prezentuje expanzné hranice jeho kresliarskych i grafických možností v podaní rozochvených línií, balansujúcich na pomedzí patetického existencializmu a pitoreskného sarkazmu. Ambíciou výstavného projektu pod nie vábnym názvom De/Generácia nie je silená snaha o objektívnu referenciu o aktuálnom mieste do sveta uvrhnutého bezmenného jednotlivca či jeho márnotratné a prvoplánové súdenie. Autor nás nabáda pozerať sa na vystavené diela ako na pokus o vizuálne stelesnenie celej škály ľudských slabostí de/generujúcich našu pôvodnú prirodzenosť a existenčnú pokoru, čím nastavuje pomyselné zrkadlo každému z nás. Gestá zdanlivo odpudzujúcich humanoidných bytostí, emočné kàče, úškľabky či bolestné deformácie tváre možno chápať ako Gumanov dlhoročný výrazový program, posúvajúci do ikonickej roviny známy frazeologizmus, že výraz tváre je zrkadlom do duše človeka.
Nepokojné vedenie liniek na hranici priam démonicky fragmentálnej figuratívnosti, prelievajúcej sa z jasných kontúr až do abstraktných polôh stavia Gumanov kresliarsky, grafický a neskôr aj maliarsky výraz do roviny vizuálneho endemitu, ktorý je pre odbornú verejnosť pomerne ľahko identifikovateľný. Vystavené diela sú založené na organickej a personifikovanej telesnosti, ktorej ústredným identifikačným znakom sa vždy stáva hlava. „Postavám“ dominuje sprvu jednoduchá línia, ktorá sa živelne, až metastaticky rozbieha do prázdneho priestoru, v ktorom sa následne deformuje, pričom hyperbolizuje výsledný obraz o nové konotácie na hranici existencie, odporu, fantastiky či grotesknosti.
¼ubo Guman študoval na Strednej umelecko-priemyselnej škole a na UPJŠ v Košiciach, pričom vystavoval na vyše štyridsiatich samostatných a kolektívnych výstavách na Slovensku a v zahraničí. Za svoju tvorbu získal niekoľko domácich i zahraničných ocenení.Kurátorom je PhDr. Pavel Urban, PhD.a výstava potrvá do konca augusta
|
tlačiareň
|