V týchto dňoch vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva PZ v Košiciach zo zločinu úverového podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva obvinil 23 osôb vo veku od 22 do 52 rokov z Košíc, z okresu Košice okolie, Prešova i z Bratislavy. Dvaja vynaliezaví mladí Košičania (23,27) to mali vopred premyslené a zosnovali plán. Ako hlavní aktéri, ktorí riadili a organizovali páchanie úverových podvodov, si v období od mája 2014 do polovice januára 2015 najprv postupne vytypovali viaceré rôzne osoby z nižších sociálnych vrstiev. Tieto osoby potom oslovovali s ponukou rôznych malých finančných odmien vo výške od cca 20 do 100 eur za to, že na seba vezmú finančné záväzky ako žiadatelia o spotrebný úver na nákup tovarov (spotrebná elektronika) na splátky v jednej z košických predajní pre iné osoby.
Takýmto spôsobom vytypovali a oslovili 17 osôb, resp. žiadateľov o úver. Keď s tým súhlasili, obvineným organizátorom pri tejto činnosti pomáhali štyria zamestnanci predajne určení na uzatváranie zmlúv o spotrebných úveroch na nákup tovarov. Títo nezákonne zabezpečili schválenie viacerých zmlúv o spotrebných úveroch na týchto žiadateľov a to hlavne tým, že sami mali vedomosť o tom, že žiadatelia zo sociálne slabšej vrstvy nebudú schopní tieto úvery splácať, kde aj samotnú účasť týchto 17 žiadateľov pri schvaľovaní úverov u týchto štyroch zamestnancov predajne zabezpečovali stále tí istí dvaja organizátori v tej istej predajni. Organizátori prišli niekedy do tej istej predajne, k tým istým pracovníkom predajne, niekedy aj tri krát v ten istý deň vždy s inými žiadateľmi o úver. Zamestnanci predajne prispeli svojim konaním pri páchaní tejto trestnej činnosti aj tým, že nedodržiavali už základné pravidlá pri zadávaní týchto žiadostí o úver a podpise schválených zmlúv, ktorých dodržanie /pravidiel/ slúži hlavne na to, aby poškodené spoločnosti mali možnosť predchádzať schváleniu takýchto úverov. V prípade, ak by títo zamestnanci dodržali tieto základné pravidlá, nemohlo by dôjsť k schváleniu týchto žiadostí o úver už na základe ich prvého kontaktu žiadateľa a povereného pracovníka predajne. Niektoré prípady žiadateľov o úver prebehli pri zadávaní ich žiadosti aj bez samotnej prítomnosti žiadateľov a títo boli privezení do predajne až k podpisu samotnej, už schválenej zmluvy, kde boli listinné podklady vopred pripravené k podpisu povereným pracovníkom predajne, čím sa vlastne obišla táto zásada prvého kontaktu medzi povereným pracovníkom predajne a samotným žiadateľom. Táto zásada bola nahradená iba sprostredkovane prostredníctvom organizátora tejto činnosti a predajcov.
Takýmto spôsobom uviedli dvoch poskytovateľov úverov do omylu v súvislosti so splnením podmienok na poskytnutie a splácanie úverov a to aj napriek tomu, že už v čase zadávania jednotlivých žiadostí o úver všetci vedeli, že žiadatelia neboli schopní úver riadne splácať a taktiež ani nemali v úmysle jednotlivé splátky v zmysle zmluvných podmienok uhrádzať. Obaja organizátori následne spotrebnú elektroniku odpredávali za nižšiu cenu, pričom väčšiu časť zisku si delili rovným dielom. Aj zamestnanci predajne mali z tejto činnosti istý finančný prospech pre seba. Konaním všetkých obvinených osôb bola pre poškodené spoločnosti so sídlom v Bratislave a v Kežmarku spôsobená celková škoda vo výške viac ako 49.000 eur.
Dvom obvineným organizátorom za zločin úverový podvod spáchaný formou účastníctva a spolupáchateľstva hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na päť až 12 rokov. Štyrom obvineným zamestnancom predajne, ktorí nezákonne uzatvárali zmluvy o úvere, hrozí za zločin úverový podvod až 10 ročné väzenie. Ïalším 17 osobám, ktorí ako žiadatelia o spotrebný úver vedome uviedli nepravdivé údaje, hrozí v závislosti od výšky spôsobenej škody trest odňatia slobody na tri až 10 rokov (8 osobám), resp. trest odňatia slobody až na päť rokov (9 osobám). Obvinení sú stíhaní na slobode.
|
tlačiareň
|