Nnohí ho označujú za majstra farebnej litografie. Na výstave Vladimíra Gažoviča s názvom Opus #75 v Múzeu Vojtecha Löfflera si toto tvrdenie môžu Košičania overiť na vlastné oči od 13. októbra 2015. Svetoznámy výtvarník tu prezentuje takmer 60 diel, vytvorených nielen technikou litografie, ale aj technikou leptu a diela s kombinovanou technikou. Výstava predstavuje prierez autorovej tvorby od počiatkov tvorby po súčasnosť s dôrazom na obdobie 80. a 90. rokov.
Vladimír Gažovič (nar. 1939 v Bratislave) študoval v rokoch 1961 – 1967 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u prof. Vincenta Hložníka a v rokoch 1969 – 1970 bol štipendistom Herderovej ceny na Akadémii výtvarných umení vo Viedni u prof. Maximiliana Melchera. V roku 1979 absolvoval stáž na Akadémii výtvarných umení v Amsterdame. Už počas štúdia inklinoval k tendenciám fantastického realizmu, no slovenskú imaginatívnu grafiku posunul do nových súvislostí. Jeho tvorba čerpá z odkazu symbolizmu, secesie, expresionizmu, surrealizmu i najnovších výtvarných prúdov a nadväzuje na Albína Brunovského, kde rozvíja líniu imaginatívneho prístupu. V začiatkoch svojej tvorby sa venoval leptu a od roku 1971 datujeme autorove experimenty s farebnou litografiou. Od 70. rokov až do súčasnosti skúma technologické a výrazové možnosti tejto náročnej techniky, objavuje viaceré postupy a zdokonaľuje vlastné majstrovstvo ručnej tlače, pričom rozvinul nové možnosti v tejto technike.
Jeho tvorba bola mnohokrát ocenená na medzinárodných výstavách a súťažných prehliadkach grafiky. Vystavoval po celom svete, napríklad v Antverpách, Viedni, Chicagu, Pekingu, Prahe, Istanbule, Ríme či v Budapešti. Jeho diela sú zastúpené v zbierkach prestížnych kultúrnych inštitúcií ako i u súkromných zberateľov doma i v zahraničí, napr. v Art Institute Chicago, v Amsterdame, Hamburgu, New Yorku, Bruseli, Krakove, Prahe, Bazileji, Viedni a inde.
Výstava, ktorá potrvá do 8. novembra 2015 vznikla v spolupráci s OZ Forsa v rámci Visegrádských dní.
|
tlačiareň
|