Letné mesiace patria prázdninám, dovolenkám a festivalom. Medzi tie hudobné, filmové a divadelné sa v Košiciach už siedmy rok zaraďuje aj literárny Mesiac autorského čítania. Od 4. júla sa v Knižnici pre mládež mesta Košice každý večer stretávajú priaznivci literatúry so známymi i menej známymi autormi zo Slovenska, Česka, Poľska a Ukrajiny. Tohtoročným čestným hosťom festivalu je Gruzínsko.
Mesiac autorského čítania otvorili šarmantné dámy – konzulka Gruzínska v SR Nina Demetradze a viceprimátorka mesta Košice Renáta Lenártová.
Známe – neznáme Gruzínsko
Slováci vedia o gruzínskej literatúre asi toľko, čo Gruzínci o slovenskej – teda skoro nič. Veď dlhé roky bola súčasťou sovietskej literatúry a niečo také, ako národnosť autora sa neriešilo. Ale to platilo iba v prvý deň festivalu. Počas desiatich dní sa v Košiciach vystriedalo deväť gruzínskych autorov – básnikov i prozaikov, ktorí nám priblížili svoju krajinu, jazyk a kultúru vôbec. Vypočuli sme si silné verše Paata Šamugiu a Eky Khevanišvili, Dato Turašvili nám pripomenul obdobie „džínsovej generácie“ a Beso Chvedelidze poslucháčov naplnil pozitivizmom a pokojom. Z domácich autorov publikum očarila jubilujúca poetka Mila Haugová, ktorej básne sú stále aktuálne a inšpirujúce. Michal Havran prekvapil svojou výškou, ale hlavne humorom a vnútorným pokojom, Fedor Gál zas bezprostrednosťou.
Na festivale budú čítať tí najlepší
Počas ďalších týždňov v košickom LitParku, kde čítania prebiehajú, môžete stretnúť autorov známych z učebníc – „osamelých bežcov“ Ivana Štrpku a Petra Repku, finalistov Anasoft litery Silvestra Lavríka a Juraja Briškára, „nekompromisného mladého muža“ Michala Hvoreckého a básnika a prekladateľa Jána Gavuru . Poľskú literatúru bude zastupovať Zoška Papužanka, nositeľka ceny Nike a Paszport Polityki. Ukrajinskú literatúru reprezentuje básnik a prozaik Oleksij Čupa a z Čiech príde Alexej Sevruk. A čo Gruzínci? Hovorí Iveta Hurná, riaditeľka knižnice: „ Gruzínci na festival poslali tých najlepších z najlepších. Košice navštívi jeden z najstarších básnikov Batu Danelia, najvýznamnejší prekladateľ orientálnej literatúry Giorgi Lobzhanidze, priekopník zvukového básnictva a performer Zurab Rthveliašvili a tak by som mohla pokračovať. Ale radšej príďte na čítanie a zažite týchto ľudí priamo“.
Súčasťou je výstava fotografií
Počas Mesiaca autorského čítania si návštevníci LitParku môžu pozrieť aj výstavu fotografií Architektúra Tbilisi, ktorá vo svojich troch časových líniách predstavuje Tbilisi, hlavné mesto Gruzínska. Mesto sa vo svojom centre môže pochváliť širokými bulvármi, modernými stavbami aj hotelmi najznámejších svetových sietí.
Má však aj starú, pôvodnú časť, so starými domami s drevenými vyrezávanými balkónmi, úzkymi uličkami, sírnymi kúpeľmi, ktoré podľa povestí značne prispeli k jeho vzniku. Všetky krásy mesta, jeho históriu, sovietske obdobie aj súčasnosť môžu návštevníci obdivovať na 28 vystavených paneloch. Tie zachytávajú napríklad most cez rieku Mtkvari, ktorý vyzerá ako pavučina, kongresové centrum s tvarom tubusu, alebo budovu verejnej správy, ktorá zase pripomína trs hríbov. Za povšimnutie stojí Katedrála Najsvätejšej Trojice, ktorá vyzerá ako nádherne zrekonštruovaná historická budova, no v skutočnosti ide o novostavbu, ktorú postavili medzi rokmi 1995 a 2004 na počesť 1 500. výročia prijatia kresťanstva v krajine.
Výstavu knižnici zapožičalo Veľvyslanectvo Gruzínka v SR a návštevníkom bude k dispozícii do 6. augusta 2017.
Viac informácií na:
www.kosicekmk.sk
www.autorskecitanie.sk
Festival sa koná pod záštitou veľvyslanca Gruzínska v Slovenskej republike J.E. Prof. Revaza Gachechiladzeho a primátora mesta Košice Richarda Rašiho.
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Zdroj: RO SSN |
tlačiareň
|