Pod týmto názvom je v súčasnosti inštalovaná výstava v Dome umenia, ktorý je sídlom Štátnej filharmónie Košice. Práve s existenciou tohto orchestra (1968) je spätá najvýznamnejšia etapa v skladateľskej činnosti Jozefa Grešáka, skladateľa, klaviristu, organistu, pedagóga a organizátora hudobného života. V prvých desiatich rokoch svojej existencie orchester uviedol premiéry jedenástich Grešákovych kompozícií.
V predposledný deň roka 2017 uplynie 110 rokov od skladateľovho narodenia a 17. apríla tohto roku sme si pripomenuli 30 rokov od jeho úmrtia. Z tohto dôvodu vznikol celoročný projekt Rok Jozefa Grešáka pod patronátom primátora mesta Bardejov Borisa Hanuščáka.
Hlavní organizátori – Šarišské múzeum Bardejov, Rodina akad. mal. Evy Grešákovej a Predsedníctvo Roka Jozefa Grešáka pripravili sériu viac ako dvanástich podujatí naprieč Slovenskom – od Bratislavy po rodný Bardejov. Práve tu Rok Jozefa Grešáka zavàši medzinárodná muzikologická konferencia na prelome januára a februára 2018.
ažiskovým momentom Roka Jozefa Grešáka sa stala výstava, ktorá vo svetle nateraz známych dokumentov približuje zložité životné osudy skladateľa a jeho tvorivé kompozičné prejavy. V rámci putovania po viacerých mestách a inštitúciách Slovenska sa teraz uviedla v Košiciach.
Prvý kontakt Jozefa Grešáka s Košicami priniesla dvojročná vojenská služba. Bolo to zároveň v dobe začiatku existencie Košického rozhlasu. Ïalšie obdobie sa viaže na pôsobenie ako korepetítora v Štátnom divadle v Košiciach a potom od roku 1957 na poste tajomníka Krajskej organizácie Zväzu slovenských skladateľov. Táto činnosť rozšírila Grešákove aktivity o rozmer rozvíjania hudobného života v samotnom meste Košice a na celom Východnom Slovensku.
Silvia Fecsková,
muzikologička a kurátorka výstavy
Zdroj: RO SSN
|
tlačiareň
|