S Milošom Jesenským, výraznou osobnosťou v slovenskej literatúre ktorú možno označiť za „špekulačnú“
@ Kultúra -> Literatúra
Apr 09 2002 - 17:43 GMT
|
Bez záhad by bola nuda
Na IX. Stredoeurópskom kongrese o UFO sme oslovili Dr. Miloša Jesenského, slovenského spisovateľa, zahraničného redaktora časopisu Skryté skutečnosti, spolupracovníka Czas UFO a Nieznamy swiat“. a redaktora časopisu UFO magazín. Doposiaľ mu vyšlo deväť kníh. Prvá v roku 1997 a jubilejná, desiata sa objaví už na vianočnom trhu. Niekoľko rokov strávil v Košiciach, v súčasnosti žije a tvorí na strednom Slovensku.
Košičania doktora Jesenského poznajú najmä z Košického Večera ako komentátora televízneho seriálu Akty X., autora seriálu o templároch a o nevšedných miestach a záhadných bytostiach v našom regióne.
Podľa vášho názoru, akým smerom sa ezoterika uberá. Čo ľudí najviac zaujíma?
„Osobne vidím, aj keď nie som na to až tak povolaný, veľký záujem ľudí o astrológiu. Nie len o tradičnú, či už európsku, alebo východnú, ale astrológiu v súvislostiach s inými hermetickými vedami. Sme svedkami napríklad toho ako sa astrologické poznatky kombinujú s okultným významom drahých kameňov, polodrahokamov a následne sa viažu na niektoré signatúry rastlín. Výsledkom je, že to sme často svedkami veľmi originálnych syntetických koncepcií, ktoré spájajú poznatky liečiteľstva, poznatky astrológie a kryštaloterapie. Takže prichádza do módy stanovovať si diagnózu vlastného charakteru. Vidím snahu spoznať vnútro človeka, svojho ja. Hľadanie odpovedí na známe otázky: Kto som, skadiaľ prichádzam a kam idem...“
Pán doktor, v rozhovore, ktorý sme robili pred troma rokmi, keď ste ešte bývali v Košiciach, ste okrem iného povedali, že nepochybne existuje skupina ľudí, ktorá je informovaná o paranormálnych javoch viac ako my ostatní. Zmenili ste odvtedy názor?
„Môj názor sa nezmenil. Trvám na ňom. Je síce pravdou, že v mnohých oblastiach sme svedkami uvoľňovania informácií a všeobecne rastie i informovanosť o veciach, nazvime ich záhadnými. Platí však, že aj to čo sa dozvieme len prehlbuje pocit, že veľa toho nevieme. Dozvieme sa iba fragment niečoho, čo sa riešilo pred niekoľkými rokmi a pred nami sa vynorí ešte väčšie množstvo otázok.“
Každý, kto vás spozná, zostane šokovaný množstvom kníh ktoré ste stihli napísať. Nemáte ešte ani tridsiatku ...
„V decembri vychádza moja desiata kniha, po ktorej by som už chcel aj troška hodnotiť smer po ktorom som sa vydal. Povedať si, kam ma moja tvorba povedie.“
O čom bude jubilejná kniha?
„Bude sa volať Záhady 19. storočia. Je to desať tajomných príbehov, ktoré vzrušovali a trápili ľudí v 19. storočí. Sú tam niektoré prípady s kriminálnou zápletkou, ale aj zmiznutia ľudí a rôznych tajomných úkazov. Riešim tam napríklad otázku kto bol kapitán Nemo, teda predobraz tejto postavy zo známej verneovky. Čitatelia, ktorí majú radi kriminálne zápletky tam zasa nájdu riešenie kto mohol byť Jack Rozparovač. Je to na päťdesiat percent beletristická a na päťdesiat percent faktografická kniha.“
Ktorá oblasť vás osobne najviac oslovuje z paranormálnych javov? Pokiaľ viem, hádam najväčšiu pozornosť venujete v tejto súvislosti histórii.
„V podstate sa snažím hľadať historický obraz doby práve v ezoterických disciplínách. Zaujíma ma ako tieto vedy vznikali a ako formovali myslenie ľudí. Azda je to troška aj alibizmus, pretože týmto spôsobom môžem odbornejšie bádať aj v oblastiach, kde by som sa inak nemohol vysloviť. Pretože ezoterika, či už sa v budúcnosti ukáže ako krásna ale klamlivá predstava, určovala a súčasne určuje myslenie ľudí, takže má nepopierateľné miesto v ľudskej kultúre a mňa práve zaujíma spôsob akým kultúru ovplyvňuje a ako sa ona sama vyvíja.“
Mnoho ľudí si nechce priznať, že existujú paranormálne javy, teda „veci medzi nebom a zemou.“ Možno sa len hanbia i keď v kútiku duše veria v ich existenciu... Veď niektoré z nich sa stávajú pomaly vedeckými disciplínami, alebo aspoň predmetom vedeckého skúmania. Ako to vidíte vy?
„Isteže, sú to trendy, ktoré naznačujú, že nastupuje mladšia vedecká generácia, ktorá vážne analyzuje problematiku existencie ezoteriky a jej vývoja. Najmä preto, že to nie je niečo novodobé, ale záležitosť ktorá sa ťahá celým vývojom ľudstva. Teda nie stáročia ale tisícročia. Okrem toho vznikajú špecifické záujmové skupiny s vlastnými periodikami, ktoré ovplyvňujú okolie. Takže s informovanosťou v tejto problematike rastie aj počet ľudí, ktorí zaujmú neutrálny až pozitívny postoj.“
Veľmi úspešne ste hájili farby „hľadačov“ skrytých súvislostí na TV Prime v konfrontácii so skeptikmi. Ako sa pozeráte na Klub skeptikov?
„ Podľa môjho názoru je to organizácia, ktorá postupom času zanikne.“
Prečo?
„Pretože ľudia, ktorí obhajujú stanovisko vychádzajúce z ideológie tohto klubu, skutočne nemajú nasledovníkov. Mladým ľudom, vedcom a odborníkom všeobecne, tieto stanoviská veľa nehovoria. Trendom doby je, že mnohí ľudia sa neobávajú slobodne debatovať o otázkach, ku ktorým by pred niekoľkými rokmi nevedeli alebo nechceli zaujať stanovisko.“
Čo vás fascinuje na ezoterike?
„Je to schopnosť vzbudiť iné vnímanie sveta aké sa nám bežne ponúka. Schopnosť nahliadnuť na svet inak a zaujímavejšie.“
Vy sám ste ezoteriku označili predstavujúcu aj kúsok romantiky. V minulosti ste pravidelne podnikali za záhadami výpravy. Tvrdili ste, že i na Slovensku je ich dosť. Stačí sa len pozrieť okolo seba. Napríklad ste písali o záhadných útvaroch na Kysuciach - kamenných guliach. Boli ste niekde aj v tomto roku?
„Nechával som si to trocha ako tajomstvo... Ale môžem dnes prezradiť toľko, že tohto leta som sa vydal za pokladom Inkov.“
???
„Jeho časť sa nachádza tu v strednej Európe.“
Takže na obzore je ďalšia kniha?
„Zistené poznatky priblížim najprv v sérii článkov.“
Pán doktor, dlhé roky ste žili v Košiciach. Má naše mesto pre vás stále nejaký magický kolorit?
„Ïakujem za túto otázku. Košice stále pociťujem ako mesto, ktoré má stále svoju magickú moc. Plánujem v budúcnosti azda širšou publikáciou popísať takéto miesta moci, ktoré sa nachádzajú na území starých miest, ich hlavných námestí. K tomuto projektu by som si rád na pomoc prizval senzibilov a psychotronikov, ktorí by dokázali tieto miesta detekovať a konfrontovať ich s historickým podaním. To znamená, že do akej miery energetické uzly určovali sídla moci a ako ich budú určovať v budúcnosti. Pravda, tu sa už história veľmi úzko spája s astrológiou, geomanciou, teóriou dračích žíl a mnohými ďalšími.“
O autorovi
Dr. Miloš Jesenský /píšuci aj pod pseudonymom Manfred Jensen/ sa narodil 23. mája 1971 v Čadci a patrí k absolventom Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach. 1995-1999 bol zamestnaný ako samostatný odborný pracovník Východoslovenského múzea, kde sa už v prvých dvoch rokoch etabloval ako autor výstavy "UFO - mýtus alebo skutočnosť?", ktorú videlo viac ako 40 000 návštevníkov v Slovenskej a českej republike. Po odchode z funkcie predsedu UFO Centra Košice, ktorú zastával v tejto organizácii viac ako päť rokov, založil pre potrebu širšieho bádania paranormálynch javov "Fenomenologický klub", ktorý si radí medzi popredné v rámci podobného zamerania na Slovensku. V spolupráci s STV vznikli s jeho účasťou dva dokumentárne filmy z cyklu "Záhady okolo nás", v roku 1996 dvanásťdielny seriál "Po stopách Ericha von Dänikena s dr. M. Jesenským" v produkcii Cable Plus TV a hosťoval i v programe Televize Prima "Záhady a mystéria". V súčasnosti sa venuje nezávislému písaniu na plný úväzok, pričom sa venuje publicistickým žánrom, práve tak, ako aj písaniu kníh. Za svoju prácu sa mu ako jedinému autorovi v Slovenskej republike dostalo ocenenia "Krištáľový tiger", prestížnej ceny udeľovanej v oblasti literatúry non-fiction, ktorú si prevzal v Prahe.
Viac sa o tejto nevšednej osobnosti dozviete na www.epos.miesto.sk a o pár dní aj na nami pripravovaných stránkach www.putnici.sk v kapitole o liečení, alchýmie, mágie a o paranormálnych zážitkoch, a na stránkach ezoteriky.
(27.11.2000)
Katarína Bednáøová
foto: Karol Hatala |
tlačiareň
|
|