Košice 24. júna (TASR) - Príležitosťou pre teológov i laikov na vyjadrenie postojov k ekumenickému hnutiu doma i vo svete a zbližovanie cirkví je 1. Medzinárodné teologické a ekumenické sympózium, ktoré sa začalo dnes (24. jún, štvrtok) v Košiciach.
Dvojdňové otvorené podujatie pod mottom Hľadanie v pravde a láske zorganizovalo k 10. výročiu svojej existencie košické Ekumenické spoločenstvo cirkví (ESC). Združuje deväť kresťanských cirkví, Židovskú náboženskú obec (ŽNO) a Teologickú fakultu Katolíckej univerzity v Ružomberku.
"Ako spoločenstvo sme otvorení pre dialóg a nevylučujeme možnosť komunikovať a ľuďmi iného názoru," uviedol pre TASR moderátor ESC Dušan Havrila z Evanjelickej cirkvi a. v. Pri zdôrazňovaní cieľov sympózia nadviazal na židovskú tradíciu, keď podľa biblického textu "Boh, ktorý je počiatkom všetkého, si v Abrahámovi, Izákovi a Jakobovi vyvolil svoj ľud, zahrnul ho láskou a dal mu poslanie žiť v láske a pravde, čo platí dodnes".
Profesor Imrich Belejkanič z Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v prednáške o pravosláví uviedol, že Pravoslávna cirkev participuje na súčasnom ekumenickom hnutí a vnáša do tohto prostredia predovšetkým tradičné hodnoty. "To znamená, že zdôrazňujeme biblický a patristický princíp a dôraz na spiritualitu, askézu a na modlitbu," zdôraznil Bejkanič. Dodal, že kresťania nemôžu z týchto princípov poľavovať, pretože potom by len napomáhali sekularizácii sveta a konzumnému spôsobu života.
Košický rabín Jossi Steiner okrem iného vyjadril sklamanie nad tým, že v prijatom texte európskej ústavnej zmluvy sa neobjavila zmienka o židovsko-kresťanských koreňoch Európy.
Z podujatia vydajú zborník, do ktorého prispela každá cirkev ekumenického spoločenstva.
Košické ESC vniklo v roku 1994 na dobrovoľnej, neformálne báze. Spája dnes 11 subjektov - Apoštolskú cirkev, Bratskú jednotu baptistov, Cirkev bratskú, Cirkev československú husitskú, Evanjelickú cirkev a.v., Gréckokatolícku cirkev, Pravoslávnu cirkev, Reformovanú kresťanskú cirkev, Rímskokatolícku cirkev, Teologickú fakultu Katolíckej univerzity a ako pozorovateľa Židovskú náboženskú obec.
Spoločenstvo, hľadajúce jednotu v rôznorodosti, každoročne pripravuje spoločné aktivity, ako je napríklad veľkonočný pašiový sprievod či ďakovná bohoslužba za úrodu. Poznajú ho aj v zahraničí a na domácej pôde sa stalo inšpiráciou na zakladanie podobných spoločenstiev ekumény aj v iných mestách a obciach.
"Naše snaženie speje k želaniu, ktoré pred 2000 rokmi vyslovil Ježiš Kristus - Aby všetci jedno boli," dodal Havrila. |
tlačiareň
|