9. 7. - 30. 8. 2002
Východoslovenské múzeum, Námestie Maratóna Mieru 2
Zámerom výstavy je sprostredkovať obraz o predstavách, obyčajoch, obradoch a zvyklostiach, ktoré sú spojené s úmrtím a pochovávaním. Tieto praktiky patria k najstarobylnejším kultúrnym prejavom ľudstva neprerušene až do súčasnosti.
Obyčajové tradície pri úmrtí a pochovávaní sú na Slovensku výsledkom špecifických kultúrnych procesov. Kultúrne pôsobenie Slovákov sa formovalo z odkazu slovanských, antických, byzantských, orientálnych a západoeurópskych kultúrnych tradícií.
Od 10. storočia bol vývoj Slovákov poznačený príchodom starých Maďarov do Karpatskej kotliny a viacetnickou štruktúrou - Slováci, Maďari, Nemci, Židia, Rómovia, Chorváti, Česi, Rusíni - Ukrajinci a ďalší. Zároveň sa táto krajina vyznačovala obyvateľstvom s rôznymi náboženskými orientáciami - rímsko-katolíci, pravolsávni, grécko-katolíci, luteráni, kalvíni, judaisti a napokon ateisti. Tým vznikla jedinečná kultúrna mnohotvárnosť.
Výstava chce konkretizovať podiel jednotlivých etník a konfesií na mnohotvárnosti slovenskej kultúry slovenskej kultúry, osobitne na reáliách pohrebnej obradovosti. Zámerom bolo poukázať aj na význam, ktorý predstavujú menšinové kultúry pre identitu ich nositeľov, ale aj pre zachovanie kultúrnej rozmanitosti súčasného sveta. |
tlačiareň
|