(Košický samosprávny kraj – tlačová správa) - Predstavitelia slovenskej a maďarskej časti Karpatského euroregiónu (KER) dnes na pôde Úradu KSK podpísali bilaterálnu Dohodu o spolupráci. Za slovenskú časť dohodu parafovali predseda združenia Karpatský euroregión Slovensko Rudolf Bauer a predseda medzinárodnej Rady KER Jozef Polačko, ktorý je súčasne podpredsedom KER Slovensko. Za maďarskú stranu dohodu podpísali župan Szabolcs-Szatmár-Beregžskej župy a predseda maďarskej národnej časti KER Laszló Gazda a za mesto Nyiregyháza so župnými právomocami jeho viceprimátor Tamás Giba.
Cieľom dohody je rozšíriť a zefektívniť spoluprácu medzi slovenskou a maďarskou časťou KER v oblastiach cezhraničnej a medziregionálnej spolupráce v rámci Združenia Karpatský euroregión. „Je to nová forma spolupráce v rámci KER, ktorá sa nám osvedčila aj s poľskou stranou. Dohodli sme sa, že pôjdeme formou bilaterálnych zmlúv, vďaka ktorým sa vieme intenzívnejšie sústrediť na aktivity zaujímavé pre obe strany“ uviedol na brífingu Rudolf Bauer. Ako uviedol v súvislosti s prehlbovaním spolupráce s ďalšími členmi euroregiónu, KER chce hrať aktívnu úlohu aj pri budúcom smerovaní Ukrajiny.
V rámci parafovanej dohody medzi slovenskou a maďarskou časťou KER ide najmä o oblasti spolupráce ochrany životného prostredia, cestovného ruchu, ochranu kultúrneho a prírodného dedičstva, vzdelávania. Dohoda vytvára rámec na spoločné koordinovanie postupov oboch strán, ktoré budú zamerané na získavanie finančných zdrojov pre sociálny a ekonomický rozvoj slovenskej a maďarskej časti KER.
Dohoda partnerov zaväzuje vypracovať do roku 2006 Spoločnú rozvojovú stratégiu maďarskej a slovenskej časti KER, tematické sektorové stratégie v oblastiach spolupráce, zámery pre využívanie zdrojov z fondov Európskej únie na cezhraničnú a interregionálnu spoluprácu. Efektívny manažment týchto činností budú zabezpečovať kongres a spoločná komisia, ktoré budú kreované vzápätí po podpísaní Dohody.
Medziregionálny zväzok Karpatský euroregión vznikol v roku 1993 ako jedna z najväčších medzinárodných organizácií podporujúcich a realizujúcich cezhraničnú a medziregionálnu spoluprácu v Európe. Členmi boli regióny strednej a východnej Európy. KER sa rozprestiera na teritóriu 145.000 km2 s viac ako 14,7 mil. obyvateľov. V rámci euroregiónu spolupracujú prihraničné oblasti piatich štátov - regióny juhovýchodného Poľska, východného Slovenska, severozápadného Maďarska, severného Rumunska a západnej Ukrajiny.
Do KER patria na Slovensku územie Košického a Prešovského kraja, v Poľsku vojvodstvo Podkarpackie, , na Ukrajine oblasti Černivecká, Ivano – Frankovská, ¼vovská a Zakarpatská, v Rumunsku provincie Satu Mare, Maramures, Salaj a Botosani, v Maďarsku župy Szabolcs – Szatmár – Bereg, Hajdu - Bihar, Borsód – Abaúj – Zemplén, Heves, Jász – Nagykun – Szolnok a mestá so župnými právomocami Miskolc, Debrecen, Nyíregyháza a Eger.
KER je združením právnických osôb, zo SR je jeho členmi 84 miest a obcí.
Úlohou euroregiónu je riadenie a koordináciu spoločných aktivít v oblastiach vedy, ochrany životného prostredia, kultúry, športu a vzdelávania, ktoré by súčasne s prehlbovaním ekonomickej spolupráce prispievali k zlepšeniu životnej úrovne obyvateľov prihraničných oblastí týchto krajín.
Text: Soňa Jakešová
Foto: Marián Krlička |
tlačiareň
|