magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Jaskyňa Domica


Jaskynná fauna a archeológia

V sedimentoch Suchej chodby výskumníci našli kosti jaskynného medveďa (Ursus spelaeus).

Podzemný labyrint je bohatý na výskyt netopierov. Navštíviť tieto miesta a nezbadať ich prakticky diagnostikuje šeroslepotu. Žije tu 16 druhov netopierov, pričom najhojnejšie je zastúpený podkovár južný. Žije tu 1000 až 2000 jedincov tohto druhu.

Žije tu aj 44 druhov chvostoskokov, pričom Arrhopalites slovacicus je endemit, čo znamená, že na celom svete žije iba tu.

Už pri vstupe do haly vás zaujme výstava archeologických nálezov, ktoré svedčia o bohatom výskyte jaskynného človeka v podzemnom labyrinte. Unikátny je nález plošne opracovaného kamenného lisovitého oštepu zo staršej doby kamennej, starý asi 35 000 rokov.

Z mladšej dobe kamennej, cca 4 000 rokov p.n.l., sa tu našlo veľké množstvo nálezov, ktoré Domicu vynieslo na miesta popredných archeologických lokalít, najmä z hľadiska bukovohorskej kultúry. Našli sa tu viaceré kolové jamy po prístreškoch, črepy, ktoré poslúžili na rekonštrukciu asi 200 nádob, ohniská, stopy po miestach, kde sa vyrábala keramika. Medzi unikáty patrí ja kostený prsteň a najstarší hrebeň v Európe. Takisto rôzne sekerky, kliny, mlat, nože, škrabadlá. Otlačok hrubej tkaniny v hline je nastarší na Slovensku. V zadnej časti jaskyne sa zachovali kultové kresby uhľom.

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ w.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: [email protected]